en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - نقد - داستانی - درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۳: «ساقی» / جسارت پشت خطوط قرمز

۲۴ فریم – علی فیضی: مردی سال‌ها پیش در گورستان دور افتاده‌ای دفن شده و حالا دخترش (ساقی) به همراه دوست یا نامزدش قبر را یافته‌اند و در تلاش هستند تا استخوان‌های به جا مانده پدر را از زیر خاک در آورده و برای مادر ساقی ببرند. از لابه‌لای گفت‌گوها می‌شود حدس شود که احتمالا پدر ساقی از مخالفین سیاسی بوده که پس از کشته شدن، بلافاصله در نقطه‌ای دورافتاده به خاک سپرده شده است.

فیلم «ساقی» (علیرضا اسفندیارنژاد) از این بابت موضوع تازه ای را پیش می‌کشد. موضوعی که پتانسیل دارد تا تبدیل به یک بیانیه سیاسی یا مانیفستی جناحی بشود اما به کمک ابهام موجود در دیالوگ‌ها و شکل درست ارائه موضوع، توانسته از این مهلکه جان سالم به در ببرد. فیلم به موقع آغاز می‌شود، کشمکش‌ها میان ساقی و مرد ریشویی که ناگهان بر آن‌ها ظاهر و اجازه نبش قبر را بهشان نمی‌دهد بخوبی پیش می‌رود و پایان هم اگرچه میتوانست بهتر و قدرتمند‌تر باشد، اما همین که نصف کاره رها نمی‌شود قابل تقدیر است. اما فیلمنامه ساقی ضربه را از همان شخصیت آنتاگونیست داستان می‌خورد، همان مرد ریشویی که ذره‌ای احساس در وجودش نیست و دائما در حال داد و بیداد و دادن فحش‌های رکیک به ساقی است. او یک پرسوناژ تیپیکال است که اگر خوب شخصیت پردازی شده بود و به قاموس یک انسان معمولی قابل درک بدل می‌شد، هم داستان را می‌توانست جذاب تر کند و هم پایان را از آن حالت اکشن و باسمه‌ای خود نجات دهد.

با وجود متن خوب، ساقی اجرای درست و یکدستی ندارد. اولا که بازی‌ها اصلا کنترل شده نیستند. فریادهای مرد، گریه‌های ساقی و در حاشیه بودن دوستش، در بعضی جاها آن قدر اغراق شده‌اند که حتی گاهی ممکن است خسته کننده به نظر برسند و توسط مخاطب پس زده شوند. فضاسازی فیلم اساسا بین فضای ترسناک، سورئال، اکشن و اجتماعی سیاه در نوسان است. شکل کارگردانی گاهی به درام های رئالیستی نزدیک و گاهی به فیلمی پر زد و خورد شانه میزند. نورپردازی نامناسب به فیلم حالتی ماورایی داده و در کنار این‌ها لحظاتی که قرار است فیلم مخاطبش را بترساند (با توجه به موضوع نبش قبر در قبرستانی متروکه و در نیمه‌های شب)، اخته‌اند. در پایان فیلم، برای تماشاگر این حسرت ایجاد می‌شود که ای کاش با تغییراتی جزئی در فیلمنامه و انتخاب استایل کارگردانی و بافت بصری مناسب‌تر، شاهد یک فیلم بسیار منسجم و تاثیرگذار بودیم. خصوصا برای فیلمی که جرات و هوشمندی انتخاب موضوعی خاص و جذاب را داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه