en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - مقاله و گفت گو - در راستای همان سینمای خنثی و مضمون‌زده مورد حمایت نگاه رسمی: اولویت‌های موضوعی سازوکار جدید انجمن سینمای جوان در تولید و حمایت از فیلمسازان

۲۴ فریم: نهاد دولتی انجمن سینمای جوانان ایران به تازگی پرتالی با عنوان حمایت از تولید راه‌اندازی کرده است. این سازوکار شاید در ظاهر با شیوه حمایتی گذشته انجمن متفاوت باشد، اما در اصل تفاوت چندانی را ایجاد نمی‌کند. ما در ۲۴ فریم بارها این موضوع را متذکر شده‌ایم که انحصار رسانه‌ای و جشنواره‌ای انجمن در راستای یک سانسور سیستماتیک و در جهت حذف فیلم‌ها و فیلمسازان نامنتطبق با نگاه رسمی است و به این موضوع نیز اشاره کرده‌ایم که وابستگی فیلمسازان به بودجه‌های دولتی در نهایت به ضرر خود فیلمساز و البته سینمای ایران است. نهادهای دولتی با حمایت‌های مالی‌شان به دنبال محصور کردن سینما به انواع محدودی فیلم‌اند. به سینمای خنثی، بی‌هویت و مضمون‌زده ایران که نگاه می‌کنیم، می‌توانیم آفت این حمایت‌های دولتی را به وضوح مشاهده کنیم.

سینمای کوتاه جای محافظه‌کاری، شعار و مضمون‌گرایی نیست. سینمای کوتاه باید جسور، تجربه‌گرا و خلاق باشد و ظاهرا نگاه رسمی تمایل چندانی به این طرز فکر ندارد. نگاه رسمی دنبال یک سینمای محدود و فیلم‌های شبیه به هم و موضوعات مشخص است و تلاش می‌کند با بودجه‌ای که در اختیار دارد، فعالیت فیلمسازان را سمت و سو ببخشد. برای نمونه به اولویت‌های مضمونی انجمن سینمای جوان برای حمایت از تولید فیلم کوتاه نگاه کنید.

انجمن با حمایت‌های مالی اندک، تلاش می‌کند به طرز آشکار سینمای کوتاه ما را به سوی مضامین و مدل فیلم‌های مورد علاقه‌‌اش سوق دهد. امیدواریم به مرحله‌ای برسیم که فیلمسازان مجبور نباشند برای ساخت فیلم، تن به مضامین مورد علاقه یک نهاد دولتی بدهند. مدیران انجمن اتفاقا دارند وظیفه سازمانی‌‌شان را انجام می‌دهد و از پول بیت‌المال که متعلق به تک تک فیلمسازان کوتاه ایران است، در جهت تبلیغ و گسترش نگاه رسمی استفاده می‌کنند. آن چیزی که می‌تواند این شرایط را تغییر دهد، خود سینماگران جوان این مملکت هستند. سینماگرانی که با این حقیقت کنار بیایند که نباید برای ساخت فیلم، دل به نهادهای دولتی و رسمی ببندند. سینماگرانی که باید باور داشته باشند که وابستگی به دولت، تنها راه ممکن نیست. فیلمساز کوتاهی که از همان ابتدا این گونه تربیت می‌شود که مجبور است برای بودجه تن به سانسور سیستماتیک بدهد، در سینمای بلند نیز همین اتفاق برای‌اش تکرار و عادت خواهد شد.

در راستای همان سینمای خنثی و مضمون‌زده مورد حمایت نگاه رسمی: اولویت‌های موضوعی سازوکار جدید انجمن سینمای جوان در تولید و حمایت از فیلمسازان

  1. میلاد فارغ التحصیل انجمن گفت:

    منظورتان از مضمون گرایی چیست؟ منظورتان در مورد جسارت و تجربه و خلاقیت چیست؟ میفهمم که مشکل شما با اصل آن مفاهیم درج شده است. اما نگران نباشید همین انجمن، فیلمسازی تربیت میکند عاری از هرنوع تفکر (که شما از آن هراسانید) چون اساتید هم مثل شما فکر میکنند .
    نگران نباشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه