en
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: راه‌حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: چگونه یک ابزار DIY عجیب، ولی کاربردی، برای گرفتن نماهای نقطه‌دید بسازیم؟

۲۴ فریم – سرویس آموزش: در ویدئوی این هفته از سرویس آموزش ۲۴ فریم، به معرفی یک راه ساده و کمی عجیب برای گرفتن نماهای نقطه‌دید (P.O.V) پرداخته شده است که می‌تواند گاهی شما را با روشی خلاقانه از ابزارهای گران‌قیمت بی‌نیاز کند.

اگر برای‌تان مهم نیست که کمی عجیب و غریب به نظر برسید، این ابزار سربند DIY به شما کمک خواهد کرد تا نماهای نقطه‌دید خوبی بگیرید.

نماهای نقطه‌دید در موقعیت‌های مختلف سینمایی می‌توانند به خوبی کاربرد داشته باشند. از چنین نماهایی می‌توان در گونه‌های مختلف با اهداف مختلف استفاده کرد. برای مثال با به‌کارگیری این نماها در یک مستند، می‌توان بیننده را به منظره‌ای زیبا نزدیک‌تر کرد؛ یا به کمک‌شان مخاطب را در فضای اثر داستانی خود غرق کرد و یا بر شدت هیجان در فیلم تریلر یا وحشت افزود. اگر فیلم‌تان را با یک گوشی هوش‌مند تصویربرداری می‌کنید، دِیو ناپ (Dave Knop)، که در یوتیوب با نام ناپ‌تاپ (Knoptop) شناخته می‌شود، به شما نشان می‌دهد که چه‌طور فقط با استفاده از ابزارهای ساده‌ای مثل یک کلاه بیسبال و یک گیره‌ی نگهدارنده‌ی گوشی هوش‌مند بر روی سه‌پایه یک سربند DIY به منظور گرفتن نماهای نقطه‌دید با گوشی‌تان سر هم کنید.

با این فرض که اغلب شما جایی دور و برتان یک کلاه لبه‌دار دارید، تنها چیزی که واقعاً نیاز دارید یک گیره‌ی نگهدارنده‌ی گوشی هوش‌مند بر روی سه‌پایه است که به طور معمول با چیزی در حدود چهار الی ده دلار می‌توان آن را تهیه کرد. تنها کاری که باید بکنید این است که گوشی‌تان را داخل گیره قرار دهید و آن را به انتهای لبه‌ی کلاه متصل کنید. بوووم! همین و بس!

یک هشدار: از آن‌جایی که این ابزار آن‌قدرها هم ایمن به نظر نمی‌رسد، پس حواس‌تان باشد که اگر بیش از حد تکان بخورید، ممکن است گوشی‌تان واژگون شود. (اگر من بودم، در صورت استفاده از این ابزار، از تصویربرداری بر روی سطوح سختی مانند کف‌های سیمانی یا چوبی دوری می‌کردم… البته ممکن است شما از من شجاع‌تر باشید!) به عنوان یک مشکل دیگر، توجه کنید که شما در کار با این ابزار تصویر شفافی حین کار نخواهید دید، چرا که صفحه نمایش بیش از حد به صورت‌تان نزدیک خواهد بود. اگر با کمی خطر کردن مشکلی ندارید و خیلی هم نگران این نیستید که نتوانید کیفیت تصویر را حین ضبط آن ببینید، این ابزار DIY ارزان به امتحان کردن‌اش می‌ارزد.

این ویدئو را با ترجمه و زیرنویس اختصاصی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ببینیم.

 نویسنده: وی. رنه (V Renée)

منبع: nofilmschool.com

ترجمه‌ی متن و ویدئو: دکتر امیررضا قانعی محمدی

زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه