en
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: راه‌ حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: دوربین خود را با وسایل ساده‌ی خانگی از گرد و غبار حفظ کنید

۲۴ فریم – ایمان رحمانی: کویر و فضاهای خارجی طبیعی از زیباترین لوکیشن‌ها برای عکاسی و فیلم‌سازی هستند و ممکن است شما هم به داستان‌هایی فکر کرده باشید که در چنین محیط‌هایی می‌گذرند. اما کار کردن در چنین فضاهایی مشکلات خاص خود را دارد. یکی از این مشکلات نحوه‌ی محافظت از دوربین در برابر عوامل مخربی مثل گرد و خاک و شن است که در صورت نفوذ به ساختمان دوربین می‌توانند به آن آسیب‌های جدی وارد کنند. برای رفع این مشکل پوشش‌های خاصی طراحی شده‌اند که شاید تهیه‌ی آن‌ها در توان هر فیلم‌ساز مستقل و کم‌بودجه‌ای نباشد. پس شاید بد نباشد اگر با راهکارهایی آشنا شویم که بتوانیم بدون هزینه از دوربین عزیزمان محافظت کنیم. در این مطلب به چگونگی محافظت دوربین‌تان از گرد و خاک و شن با استفاده از وسایل ارزانی می‌پردازیم که در گوشه‌ و کنار خانه یافت می‌شوند.

زمانی دیوید فینچر جمله‌ای عالی برای تجسم پیش‌آماده‌سازی گفته بود: «اگر کارم را در مرحله‌ی آماده‌سازی درست انجام دهم، همیشه حس می‌کنم که فیلم‌برداری کسل‌کننده خواهد بود.» اگر هر فیلمبرداری‌‌ای می‌توانست به دلیل بهره‌مندی از یک مرحله‌ی آماده‌سازی بسیار خوب «کسل‌کننده» باشد، در آن صورت سالانه تعداد بسیار بیشتری فیلم فوق‌العاده ساخته می‌شد.

اما متأسفانه این موقعیت برای بیشتر فیلم‌سازها به ندرت پیش می‌آید، و زمانی‌ که از بالای نردبان و داشتن بودجه‌ی حرفه‌ای به پایین و شرایط بی‌بودجه می‌آیید، شانس چندانی برای داشتن این قبیل فیلم‌برداری‌های «کسل‌کننده» نخواهید داشت، چرا که مدام با مشکلاتی روبه‌رو خواهید شد.

آماده‌سازی در فیلم‌سازی نیمی از جدال است. زیبایی کار در استودیو یا محیط داخلی این است که احتمالاً کنترل همه چیز را در دست خواهید داشت. هنگامی‌ که در محیط خارجی فیلم می‌سازید، وضعیت همیشه به این شکلِ دل‌خواه نیست- به خصوص هنگامی‌ که ناچارید با وزش باد در محیطی پر از گرد و خاک و شن دست و پنجه نرم کنید.

مقدار کمِ غبار کار زیادی نخواهد کرد جز این‌که سبب شود لکه‌ای بر روی عکس‌های‌تان بیفتد و این، به جای آن که مشکلی خاص باشد، بیش‌تر آزاردهنده خواهد بود. غبار می‌تواند به‌ سرعت در مرحله‌ی پس‌تولید و به طور فیزیکی با قلم لنز و نرم‌افزار تمیزکننده‌ی سنسور موجود در بیش‌تر دوربین‌های DSLR حذف شود. ولی شن و خاک می‌تواند اثری زیان‌بارتر و بلندمدت‌تر بر دوربین شما داشته باشد. این عامل می‌تواند کارآمدی مکانیکی دوربین را تنزل دهد، لنزتان را و بدتر از همه سنسور را خراش دهد. تمیز کردن سنسور شما را از شر خراشیدگی خلاص نمی‌کند. در صورتی‌ که با چنین معضلی مواجه شدید، باید آن‌ را به تعمیرگاه ارجاع دهید.

شش سال پیش متوجه شدم که شن‌ریزه‌ای وارد میانه‌‌ی فیلتر ND متغیرم شده است، و از آن روز تا به حال، من همچنان صدای خرد شدن شن درون فیلتر را می‌شنوم.

در یک وضعیت ایده‌آل، برای محافظت از ابزارتان از پوشش استفاده می‌کنید، خواه کاوری مخصوص باشد یا کیف یا حتا پوششی زیرآبی (پوشش زیرآبی به طور کاملاً عالی برای شرایط شنی جوابگوست). متأسفانه، ممکن است در شرایط محیطی‌ای باشید که ابزار طراحی‌شده‌ی حرفه‌ای برای محافظت از ابزارتان در دسترس نداشته باشید و ناچار باشید با آن‌چه که دارید سر کنید.

اگر پیش آمده باشد که خود را در شرایطی که شن‌ها شروع به وزیدن می‌کنند بیابید یا برای نمایی خاص نیازمند نصب دوربین‌تان در خاک باشید، روشی که در ادامه شرح خواهیم داد یک روش DIY عالی برای محافظت از دوربین DSLR شماست. چه فیلم‌برداری‌تان حرفه‌ای باشد چه بدون بودجه، یافتن اقلام مورد نیازِ این روش در میان وسایل صحنه‌تان همیشه محتمل است.

شما به یک نایلون ساندویچ یا کیسه‌ی پلاستیکی، یک بسط کابل/ باند کشی/ نوارچسب، و فیلتر لنز نیاز خواهید داشت. مادامی که فیلتر مورد استفاده ارزان و قابل جایگزین باشد، ترجیحی برای‌اش وجود ندارد.

گام اول

نایلون ساندویچ را بردارید و دوربین را درون‌اش قرار دهید. این کار طوری انجام دهید که زیپ یا انتهای قابل‌بسته‌شدن آن بالای دوربین‌تان قرار بگیرد تا بتوانید صفحه‌ی نمایش و کنترل پنل را ببینید.

گام دوم

بسیار با دقت، سوراخی در جلوی دوربین‌تان ایجاد کنید، و آن را تا حدی باز کنید که بخش جلوی لنزتان درون‌اش کیپ شود. لازم است که این سوراخ به اندازه باشد. با استفاده از بسط کابل (یا نوارچسب)، دهانه‌ی سوراخ را سفت ببندید.

گام سوم

برای محافظت بهتر از لنزتان، یک فیلتر UV یا فیلتری محافظت‌کننده در جلوی‌اش قرار دهید.

گام چهارم

در مکان شنی/خاکی مورد نظر قرارش دهید.

یک گزینه‌ی احتیاطی و اختیاری برای پیش‌گیری: اطراف اتصال لنز و دوربین نوار برق بپیچید.

این نکته‌ی سودمند تقریباً هزینه‌ای در بر ندارد. هر چند این نکته عملکرد شما در کار با کنترل پنل را محدود خواهد کرد (و در نهایت همه‌ی کار طراحان دوربین را بی‌ارزش می‌کند!)، این کار قادر خواهد بود تا از ورود خاک و شن به دوربین‌تان جلوگیری کند. پیشنهاد می‌شود، به دلیل محدودیت‌های عملکردی، قبل از این که دوربین را درون نایلون قرار دهید تنظیمات آن را انجام دهید، به ویژه تنظیماتی که روی صفحه نمایش‌های لمسی انجام می‌شوند. اگر اطلاع دارید که بناست فیلم‌برداری در لوکیشنی شنی اجرا شود، شاید بد نباشد نگاهی به لوازم پوششی حرفه‌ای مورد نیاز هم بیاندازید. لازم است ذکر کنیم که روش یادشده ایراداتی هم دارد و بهتر است زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که هیچ گزینه‌ی دیگری در دسترس ندارید.

نویسنده: لوئیس مک‌‌گرگور (Lewis McGregor)
منبع: https://www.premiumbeat.com
ترجمه‌: ایمان رحمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه