en
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: راه‌حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: سه راه کم‌هزینه برای پخش نور

۲۴ فریم – سرویس آموزش: نورپردازی یکی از مهارت‌های اساسی و مهم در فیلم‌سازی است که می‌تواند ابزاری برای القای تاثیرات موردنظر کارگردان باشد. اما مشکلی که در کار با ابزارهای نورپردازی وجود دارد این است که گاهی این‌ تجهیزات برای فیلم‌سازان تازه‌کار و بی‌بودجه بسیار گران هستند‌. به علاوه، به دلیل تخصصی و پیچیده بودن این ابزارها، گاهی اشتباهات رایجی بین فیلم‌سازان کم‌تجربه در کار نورپردازی پیش می‌آید که منجر به ایرادهایی ویران‌گر در فیلم‌ها می‌شوند. ویدئو-مقاله‌ی این‌ هفته از سرویس آموزش ۲۴ فریم، در ادامه‌ی پست‌های مجموعه‌ی «راه حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی»، سعی دارد، ضمن رفع ابهام از برخی اشتباهات رایج در بحث نورپردازی، اشاره‌ای داشته باشد به سه راه کم‌هزینه برای پخش نور در فیلم‌ها.

آشنایی با شیوه‌ی پخشِ نور مهارت مهمّی در فیلم‌سازی است که باید بر آن مسلّط شوید؛ چون این مهارت به شما این امکان را می‌دهد که سایه‌های تُند را ملایم کنید تا نوری زیبا و یک‌دست به سوژه‌های‌تان بتابانید. با وجود این، بسیاری از فیلم‌سازان تازه‌کار، ۱) نمی‌دانند چه‌طور نور را پخش کنند، ۲) فکر می‌کنند می‌دانند چه‌طور باید نور را پخش کنند، ولی اطّلاعات درستی را فرانگرفته‌اند، و ۳) فکر می‌کنند پخش‌کننده‌ها (دی‌فیوزِرها) خیلی بیش‌تر از حدود بودجه‌ی آن‌ها هزینه برمی‌دارند.

اگر نگران این هستید که نکند مجبور باشید پول اجاره خانه‌تان را صرف تهیّه‌ی پخش‌کننده‌های نور کنید، نگران نباشید. همین‌طور که در این ویدئو-مقاله، و هزاران ویدئوی دیگر، خواهید دید وسایل ارزان‌قیمتی مثل پرده‌ی حماّم، تی‌شرت، ملافه، کیسه‌ی زباله و کاغذ مومی خیلی خوب نور را پخش می‌کنند. خدای من! وقتی می‌شود هر قطعه دی‌فیوزر را با ۱۵ دلار تهیّه کرد، دیگر حتا رفلکتورهای حرفه‌ای ۲۴ اینچی ۵ در ۱ هم ارزان‌تر از آنی هستند که بخواهیم ازشان صرف‌نظر کنیم.

پس واقعاً مسئله‌ی اصلی در استفاده از پخش‌کننده‌های نور هزینه‌ی آن‌ها نیست، مسئله این است که نمی‌دانیم چه‌طور به درستی ازشان استفاده کنیم. تقریباً هر فیلم‌ساز تازه‌کاری که دیده‌ام، یک ورقه را با بی‌فکری تمام درست جلوی منبع نور می‌گذارد و توقع دارد شیوه‌ی تابش نور تغییر خاصّی بکند، ولی نور این‌طوری پخش نمی‌شود. هنگام استفاده از پخش‌کننده‌های نور، هدف این است که نور را به شکلی یک‌دست و بر روی سطحی وسیع پخش کنیم تا بشود تمام آن سایه‌های تُندی را که نورهای شدید ایجادشان می‌کنند از بین بُرد. و بهترین راه برای این کار آن است که منبع نوری‌تان را تا آن‌جا که می‌شود «بزرگ» کنید.

این‌که پخش‌کننده‌ی نور را درست جلوی منبع نورتان بگذارید اندازه‌ی منبع‌تان را به اندازه‌ای تغییر نمی‌دهد که آن را چند متر با فاصله از منبع بگذارید. خورشید را در نظر بگیرید. در یک روز صاف و آفتابی، سایه‌های روی صورت سوژه‌تان بسیار تُندترند، چون منبع ‌نوری نسبتاً کوچک است. ولی در یک روز ابری، سایه‌ها خیلی ملایم‌ترند، چون ابرها، که خیلی خیلی از خورشید فاصله دارند، خورشید را به منبع ‌نوری بزرگ‌تری تبدیل کرده‌اند.

در این ویدئو-مقاله، که به طور اختصاصی توسط گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ترجمه و زیرنویس شده است، تاد بلانکِنشیپ (Todd Blankenship) از اعضای کانال شاتراِستاک توتوریالز (Shutterstock Tutorials) توصیه‌هایی در مورد کار با پخش‌کننده‌های نور می‌دهد تا در کار نورپردازی و پخش نور یاری‌تان کند. این توصیه‌ها اطّلاعاتی در این مورد می‌دهند که چه‌طور پخش‌کننده‌های نور را آماده کنید و این که چه لوازمی کارآمد و ارزان هستند.

شما چه توصیه‌های دیگری برای پخش کردن نور دارید؟ آن‌ها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

ترجمه‌: نگار عباس‌پور

زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

آموزش: راه‌حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: سه راه کم‌هزینه برای پخش نور

  1. RA گفت:

    مرسی برای ویدئوها ،
    لطفا امکان دانلود هم بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه