en
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - مقاله و گفت گو - شفاف‌سازی مالی انجمن سینمای جوانان ایران: بودجه ۱۷ میلیارد تومانی برای یک سال! / پرسش: این نهاد دکان مدیران دولتی است یا متولی حمایت از فیلم کوتاه در کشور؟

۲۴ فریم: چند هفته پیش خبر رسید که در راستای «کوچک‌سازی» سازمان سینمایی، انجمن سینمای جوانان ایران و مدرسه ملی سینما در مجموعه‌های دیگر ادغام می‌شوند. این خبر با واکنش‌های مختلفی رو‌به‌رو شد و عده‌ای این تصمیم سازمان سینمایی را به ضرر فیلمسازان و سینمای کوتاه ارزیابی کردند. در حالی که ۲۴ فریم اعتقاد دارد محدود کردن رانت‌های دولتی، به نفع فیلم کوتاه مستقل تمام خواهد شد و تعطیل و یا کوچک شدن نهاد دولتی انجمن نیز در جهت شکستن انحصار و محدود کردن رانت‌ها است و مهم‌تر از آن جلوی «سانسور سیستماتیک» و «کنترل نامحسوس» این نهاد را می‌گیرد. نهادی که خودش فیلم تولید می‌کند و در جشنواره خودش نیز نمایش می‌دهد و از این رو به راحتی می‌تواند حوزه فیلم کوتاه را به گروگان گرفته و مانع بروز دیدگاه‌های متفاوت و دیده شدن فیلم‌های مستقل شود. ما در همه این سال‌ها شاهد آسیب‌ها و آفت‌های دخالت دولت در عرصه فرهنگ و تزریق پول به فیلمسازان بوده‌ایم و نتیجه‌اش نیز سینمای بی‌هویت و خنثی ایران است.

با شفاف‌سازی مالی انجمن، فرصت مناسبی برای ادامه این بحث پیش آمده است. مخالفان ادغام انجمن از بی‌پناه شدن فیلمسازان می‌گفتند و ادعا می‌کردند که این نهاد بودجه‌اش را در راستای آموزش و تولید فیلم‌ها خرج می‌کند. برای دیدن ریز عملکرد مالی انجمن سینمای جوان اینجا را ببینید و با این حقیقت تلخ رو‌به‌رو شوید که این نهاد دولتی تنها ۲ میلیارد از بودجه هنگفت ۱۷ میلیاردی‌اش را خرج تولید فیلم کرده است. البته که همان ۲ میلیارد نیز تنها به عده‌ای خاص اختصاص پیدا کرده و بر خلاف شعار انجمن که خود را «متولی فیلم کوتاه در ایران» می‌داند، در اختیار عموم فیلمسازان کوتاه قرار نگرفته است. چون قاعدتا این بودجه باید بر اساس شایستگی و استعداد افراد توزیع شود، نه اینکه یک نفر چندین بار از این نهاد پول بگیرد و فیلم بسازد. البته که تعدادی از فیلم‌های تولید شده در این نهاد، آثاری شایسته و موفق بوده‌اند و ما نیز برای ارزشگذاری تنها معیارمان «سینما» است. اما سابقه انجمن در حمایت همه جانبه از کارگردان‌های سطح پایین و متقلب، به هیچ عنوان قابل دفاع نیست.

گزارش مالی انجمن نشان می‌دهد که این نهاد بر خلاف آن‌چه همواره تاکید کرده، نه تنها بودجه‌ کمی در اختیار ندارد، بلکه به دکان مدیرانی تبدیل شده که همواره ضعف‌ها و کم‌کاری‌های‌شان را به حساب بی‌پولی گذاشته‌اند. جالب این‌جا است که این نهاد از هنرجویان خود شهریه نیز دریافت می‌کند و قاعدتا این ۱۷ میلیارد همه پولی که در یک سال در اختیار دارد نیست. هیچکس مخالف مرکزی نیست که به علاقه‌مندان سینما در سراسر ایران آموزش دهد. اما آیا انجمن این وظیفه‌اش را به خوبی انجام می‌دهد؟ چرا با این بودجه باز هم اغلب دفاتر این نهاد در شهرستان‌ها با فقر شدید امکانات مواجه‌اند؟

انجمن برای برگزاری جشنواره ۴ روزه فیلم کوتاه تهران ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان هزینه کرده است! در حالی که به هیچکدام از فیلم‌های حاضر در جشنواره مبلغی بابت حق نمایش داده نشده، این پول دقیقا چگونه خرج شده و چرا هیچ نسبتی با کیفیت برگزاری این جشنواره نداشته است؟

در گزارش آمده بیش از ۹ میلیارد تومان صرف هزینه‌های پشتیبانی انجمن شده است. یعنی بیش از نیمی از بودجه یک سال این نهاد صرف فعالیت گنگ و نامفهومی موسوم به «پشتیبانی انجمن» شده و هیچکدام از مدیران نیز پاسخگو نیستند.

حالا و با شفاف‌تر شدن ماجرا بهتر می‌توانیم درباره لزوم وجود چنین نهادی صحبت کنیم. اگر بنا بر حمایت دولت از فیلمسازان باشد، سازمان سینمایی از راه‌های گوناگون می‌تواند این کار را انجام دهد و نیازی نیست ۱۷ میلیارد به انجمن بدهد تا کمتر از ۲ میلیارد آن را خرج تولید فیلم کوتاه کند. اگر بنا بر آموزش سینما باشد، موسسه‌هایی می‌توانند با دریافت شهریه این کار را انجام دهند. از طرفی جشنواره فیلم کوتاه تهران نیز می‌تواند دبیرخانه‌ای مستقل داشته باشد و با جذب اسپانسر و دریافت پول از متقاضیان اداره شود.

بنابراین این طور که پیداست، عدم ادغام انجمن بیشتر به نفع مدیران این نهاد و کارمندان‌اش است که سر سفره بیت‌المال نشسته‌اند و فیلمسازان کوتاه را بهانه می‌کنند تا جلوی بسته شدن دکان‌شان را بگیرند. حاصل فعالیت‌های انجمن و مشخص شدن بریز و بپاش‌های‌اش نشان می‌دهد که وجود چنین نهادی نه تنها لزومی ندارد، بلکه تعطیل شدن‌اش بدون تردید به رقابت سالم در سینمای کوتاه و ظهور استعدادهای مستقل کمک بزرگی خواهد کرد. آن‌هایی هم که خیرخواهانه از تغییر ساختار این نهاد می‌گویند، بهتر است واقع‌بین باشند و بپذیرند که هیچ نهاد دولتی‌ای در ایران نمی‌تواند بدون رانت اداره شود و تغییر ساختار چیزی جز آدرس غلط دادن نیست.

انجمن با مدیریت غلط و سلیقه‌ای و تبدیل شدن‌اش به حیاط خلوت عده‌ای خاص، خیلی وقت پیش نابود شده است. بنابراین زیاد نگران این نباشید که با ادغام کردن این نهاد، ضربه‌ای به سینمای کوتاه ما وارد خواهد شد. آن‌هایی که استعداد و انگیزه دارند حتما در یک فضای سالم بهتر راه خود را پیدا خواهند کرد و فیلم می‌سازند. نگرانی را بگذاریم برای آن‌هایی که با تعطیل شدن انجمن، باید از سر سفره بلند شوند و دکان‌شان تعطیل می‌شود.

شفاف‌سازی مالی انجمن سینمای جوانان ایران: بودجه ۱۷ میلیارد تومانی برای یک سال! / پرسش: این نهاد دکان مدیران دولتی است یا متولی حمایت از فیلم کوتاه در کشور؟

 1. محمدرضا رضوی گفت:

  متاسفانه حق با شماست، من هم تا قبل از خواندن این ارقام مخالف بسته شدن انجمن بودم، بخصوص که فضایی احساسی هم ایجاد شده بود و همه از نوستالژی ‌های خود در انجمن می‌نوشتند. اما این وضعیت اداره واقعا وحشتناک است. نزدیک چهار میلیارد تومان برای برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران؟؟؟؟

 2. رادمهر گفت:

  عالیه،همه جوره با برچیده شدن این دکان پر مدعا و دروغین(انجمن سینما جوان) موافق هستم.

  هنوز باورم نمیشه که ۱۷ میلیارد بودجه بهش تعلق میگرفته و اون وقت اوضاع اینطوری بوده که یه عده خاص و نور چشمی باید فیلم میساختن که بعدا مشخص میشده کپی فریم به فریم نمونه های خارجی بوده و …

  از خیلی مدت ها پیش باید این سد برداشته میشده و قیف تبعیض و گلچین کردن برعکس میشده تا همه از سر گشادش وارد شن،قطعا خروجی بهتری خواهش داشت و هرکسی که حرفی برای گفتن داشته باشه کارش دیده خواهد شد.

  امیدوارم این مهم اتفاق بیفته تا دوستداران انجمن و مخالفان برچیده شدنش به جز دو تا چشم خودشون،با همه اون تجهیزات حرفه ای که مفت و مجانی در اختیار داشتن چهار چشمی نگاه کنن که به جز خودشون دیگران هم میتونن فیلم بسازن و فرصت پخش برای عموم هم داشته باشن،فقط خودشون نیستن که بلدن فیلم بسازن البته از نوع….

 3. علی اسماعیلی گفت:

  الان معلوم شد اون دوست قلم فروشمون که رسما روابط عمومی انجمن هست چرا در بحث تعطیلی انجمن و سیمرغ فجر کاسه داغ تر از آش شده بود ، به هر حال منافع کلانی در این کارتل اقتصادی در جریان است که نمی شود بی خیال آن شد

 4. رضا گفت:

  این متن را افراد به اصطلاح روزنامه نگار و سایت های فیلم کوتاه باید بخوانند و دست از خیانت بردارند
  همانان که دست در دست انجمن و بهرمند از منافع مالی آن بوده و هستند
  افرادی که به فیلم کوتاه خیانت می کنند و خود را رسانه حامی فیلم کوتاه می دانند و با راه اندازی هشتگ ها و … نمی خواهند دست خود و مدیران انجمن از سفره بیت المال قطع شود
  بچه های مستقل سال ها قربانی این رسانه و انجمن سینمای جوان شده اند
  دیدار به روز قیامت

 5. امیرحسین عطاردی گفت:

  عالی بود دقیقا حرف دل منو زدین من سینمای جوانی قدیمی هستم تا الان هم کلی تو دوره های آموزشی انجمن شرکت کردم و کلی بهشون طرح و فیلمنامه دادم سابقه کار هم دارم اما تا این لحظه حتی ریالی کمک مادی و ذره ای کمک معنوی به بنده نکردن و فقط مث یه بنگاه اقتصادی به فکر درآمدزایی هستن تا پیشرفت سینمای کوتاه و معرفی استعدادها به عرصه فیلمسازی

 6. مهدی نوری گفت:

  دوست عزیز انجمن سینمای جوان یک پلتفرم صحیح و درست است که چنان که از نامش پیداست باید یک سازمان مردم نهاد باشد که مدیران آن از طریق اعضا انتخاب و نظارت بر آنها هم از طریق اعضا صورت بگیرد . حال آنکه انجمن در ادبیات دولتی به سازمان سینمای جوان تغییر نام پیدا می کند و مدیران اش توسط سازمان سینمایی انتخاب می شوند مدیرانی که نه تحصیلات و نه سوابق مرتبط دارند و کارمندانش افرادی بی انگیزه هستند که با پارتی بازی سر کار می آیند و انجمن را محمل هدر رفت سرمایه فرهنگی میکنند مساله دیگری است.ادبیات شما این شائبه را برمی انگیزد که دلسوز سینما نیستید و یا با آموزشگاه های خصوصی که آموزش سینمایی را کالا کرده و به قیمت گزاف می فروشند هستید یا با سازمان سینمایی که به دنبال سبک کردن خود و شانه خالی کردن از وظایف ذاتی خود هست هستید.خیالتان راحت با تعطیلی انجمن این هفده میلیارد به سینمای کوتاه تزریق نمی شود این همه تلاش دولت برای کم کردن هزینه هایش برای مقابله با تحریم هاست . شما اگر دلسوز سینمای کوتاه اید به فکر اصلاح ساختار باشید نه حمایت از تعطیلی یک نهاد اصیل و ریشه دار که قدمت اش به پیش از انقلاب می رسد . امیدوارم کامنتم را سانسور نکنید.

  • رادمهر گفت:

   از آنجایی که شخص خاصی را ریپلای نکردین،بر خود واجب میدنم جوابتون رو بدم.
   اگر از صحبت های هرکسی خوش مان نیامد،حتی اگر نادرست و ناحق بوده لطفا بیاموزیم که به او برچسب اتصال به جایی رو نزنیم،این بهتر از داشتن ادبیات برتره.

   بنده به هیچ یک از این دو موردی(آموزشگاه-سازمان سینمایی) که شما فرمودی متصل نیستم و ازین بابت به خود می بالم،چرا که اساسا هنر را نمی شود در آموزشگاه آموخت (اگر این چنین بود امروزه همه باخ،موتسارت،ونگوگ و یا هیچکاک شده بودند)سینما که جای خود دارد.

   کسی از تعطیلی یا منحل شدن انجمن خوشحال نیست،به شخصه از برچیده شدن سفره پر منفعت و چربی که فقط یک عده ازش تناول می کردند خوشحالم(خوبه که خودتون هم اشاره به باند و باند بازی و نشستن افرادی نالایق بر مسند این انجمن داشتید)بله حق با شماست گیریم که دیگر همچنین مبلغ سنگینی خرج فیلم کوتاه نشه قبول،همینکه خوراک یک عده هیچکاره نمیشه خودش جای خوشحالی داره.مگر چند نفر از این مبلغ کلان برای ساخت فیلم هاشون استفاده به حق کردند که شما حالا نگران این هستید که دیگر تزریق نمی شود؟

   ظاهرا شما زیادی خوش بین هستی که هنوز هم دم از اصلاح میزنید،دیگر برای گفتن این حرف ها کمی دیر شده-ریشه های این نهاد اصیل سوزونده شده دوست گرامی،امروز علف هرزی بیش نیست که بود و نبودش هیچ تاثیری ندارد.

   • مهدی نوری گفت:

    دوست عزیز انجمن سینمای جوان در شکل اصیل آن ، آنچه باید می بود نه آنچه که هست نمادی بود از عدالت فرهنگی ، مامنی بود برای تحقق آرزوهای هزاران جوانی که توان مالی پرداخت هزینه تحصیل در دانشگاه یا ساخت فیلم کوتاه به شکل مستقل را نداشتند و قطعا با خروجی هایی چون کیارستمی و عیاری و فرهادی کارآمدی خود را به اثبات رسانده بود.انجمن تنها نبود کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم بود که بهترین فیلمسازان این مملکت با بودجه های محدود آن مشغول ساخت فیلم بودند ، مرکز گسترش در حوزه فیلم مستند و فارابی هم در حوزه فیلم بلند داستانی مشغول بودند.اما امروز چه؟؟؟نهادهای من دآوردی چون موسسه فرهنگی هنری اوج بودجه های فرهنگی کشور را می بلعند و به اصطلاح کارهای ایدئولوژیک با بودجه های میلیون دلاری می سازند.حوزه هنری ، دبیرخانه عمار،نظرتون چی یک مطلب هم راجع به بودجه ها و خروجی های آنها بنویسید.شما حق ندارید ده ها کار کارشناسی و آزمون و خطا در نهادهای اصیلی چون انجمن را نادیده بگیرید و به خاطر ضعف هایی که دقیقا محصول مدیران انتصابی دولتی است آرزوی پیچیده شدن طومارش را داشته باشید.انجمن سینمای جوان خس و خاشاک و علف هرز نیست درخت تنومند و پیری است که می تواند سایه گستر هزاران فیلم ساز جوان باشد فقط دچار آفت مدیران انتصابی سازمان سینمایی شده که امروز حاضر نیست بپذیرد مشکل در ذات انجمن نیست بلکه در شیوه اداره آن است و دقیقا ادبیات شما هم همین است . این درخت کهنسال فقط به یک سمپاشی و آفت کشی نیاز دارد.

    • رادمهر گفت:

     شما شبیه کسی هستید که چشمم را بسته،گوش هایش را هم گرفته و فقط با صدای بلند فریاد می زند بدون آنکه حرف طرف مقابلش را بشنود.

     فقط دارید می گویید انجمن فلان بوده و فلانش کردند.(ما هم همین حرف را زدیم)خب ایرادی نداره حالا که قراره بودجه شو بگیرن ازش-برود یک مدت بصورت آزمایشی فعالیت کند ببینیم چه گلی به سر فیلم کوتاه میزند؟ ببینیم خروجی اش چیست؟

     کاری با آقایان عیاری و فرهادی ندارم اما سعی نکنید کیارستمی را به انجمن بچسبانید و پُزش را بدهید.بعد فوت آن مرحوم هر کسی که از کنار محل برگزاری ورک شاپ هایش عبور کرده بود نیز گفت من شاگرد کیارستمی بودم و از این طریق به خود بالید و مالید…

     کیارستمی یک بذر با خاصیت باروری بالا بوده که برایش فرقی نمی کرده در خاک کانون پرورش فکری یا بصورت مستقل محصول دهد،زیرا در هر صورت رشد می کرده و میوه و محصول میداده شاید تنها تعداد محصولاتش فرق می کرده همانطور که بعد از جدایی از کانون هم به راه خود ادامه داد و هیچ وقت چیزی از ارزش های هنری آثارش کم نشد.

   • مهدی نوری گفت:

    دوست گرامی اگر شما اندیشه عناد ندارید ، اگر طرفدار اندیشه دولتی پلمپ نهادهای مدنی نیستید ، اگر منفعت شخصی در تعطیلی انجمن برای شما نیست ، اگر دلسوز واقعی سینمای کوتاه هستید به جای آرزوی نابودی نهادی اصیل با ده ها سال قدمت و تعداد قابل توجه نمایندگی در دورافتاده ترین شهرهای کشور با هزاران انسانی که خود را عضو انجمن می دانند آن هم به جرم ناکارآمدی مدیران انتصابی دولتی که خوشبختانه هیچ ربطی به بدنه انجمن ندارند نبودید . بلکه به فکر اصلاح ساختار و بهسازی این نهاد بودید به فکر ایجاد فضای دموکراتیک در انجمن از طریق انتخابی کردن مدیران از میان مدیران خود انجمن که سالها در این حوزه کار کرده اند توسط اعضا و اعمال نظارت از طریق اعضا در شیوه اداره انجمن بودید.
    شما آرزوی نابودی نهادی را دارید که متولی فیلم کوتاه در کشور است آیا فکری برای بعد نابودی انجمن دارید؟؟؟
    احمقانه نیست به جای اصلاح به فکر نابودی نهادی اینچنین باشیم؟؟؟

   • مهدی نوری گفت:

    و یک مطلب دیگر مدیرعامل فعلی انجمن جناب آقای موسوی با تحصیلات کارشناسی ارشد علوم اجتماعی بدون تجربه ساخت یک فریم فیلم بدون هیچ سابقه انجمنی منصوب رئیس سازمان سینمایی پیشین آقای ایوبی است آن هم در آخرین روزهای مدیریت شان در سازمان سینمایی که اتفاقا تحصیلات ایشان هم در حوزه علوم سیاسی است نه سینما . مشکلی با هیچ کس ندارم و اتفاقا این افراد انسانهای شریفی هستند که در جای نامناسب گذاشته شده اند.
    دوست گرامی مشکل فرهنگ در این کشور آمیخته شدن آن با سیاست است لطفا آدرس غلط ندهید .
    امیدوارم کامنت هایم را پاک نکنید شخصا مسئولیت حرف هایم را برعهده میگیرم.

 7. رضا احمدی گفت:

  ارقام اعلام شده متاسفانه تعادل ندارند به هیچ‌وجه. مایه‌ی تاسفه. چرا باید چهار میلیارد خرج جشنواره فیلم کوتاه تهران بشه واقعا؟

 8. محمد رضا خاندانی گفت:

  کاملا با شما موافقم. ادغام انجمن به رشد و پیشرفت سینمای کوتاه ایران کمک میکنه قطعا. و این مافیا بازی که پول و بودجه رو تو جیب یه عده ی خاص میریزه، زودتر باید برچیده شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه