en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - فریم‌ها: یادداشت صفر

۲۴ فریم – دکتر امیررضا قانعی محمدی: سرویس آموزش ۲۴ فریم، در ادامه‌ی مسیر خود در راستای ارائه‌ی مطالب آموزشی سینمایی، بخش جدیدی را به برنامه‌ی کاری خود افزوده است: «فریم‌ها»

مخاطبان عزیز سرویس آموزش ۲۴ فریم، سلام!

حدود سه سال است که با یکدیگر همراهیم و در این مدت بسیار بسیار تلاش کرده‌ایم با ارائه‌ی محتوای آموزشی مفید، کاربردی و جذاب نقشی، هر چند کوچک، در مسیر فیلم‌سازی شما (یا شعله‌ورتر کردن آتش علاقه‌تان به سینما) داشته باشیم. مخاطبان گران‌قدری که در این سال‌ها همدلانه با ما همراهی کرده‌اند می‌دانند که جهت‌گیری ما در سرویس آموزش ۲۴ فریم در راستای ترجمه و تألیف مطالب آموزشی دست اول سینمایی بوده و به لطف همراهی شما عزیزان و همت والای اعضای ثابت و افتخاری تحریریه‌مان تا به حال بالغ بر ۳۰۰ مطلب آموزشی (در قالب مقاله‌های تالیفی، مقاله‌های ترجمه‌شده و ویدئو-مقاله‌ها) تقدیم شما کرده‌ایم. تلاش ما همواره بر این بوده است که با دقت و سخت‌گیری در انتخاب مطلب و حفظ کیفیت از یک طریق همواره لایق توجه شما بمانیم و از طرف دیگر، جایگاهی درخور برای خود به عنوان یک پایگاه آموزشی مستقل بیابیم که نه فقط علاقه‌مند و پیگیر اعتلا و افزایش کیفیت فیلم کوتاه ایرانی‌ست، بلکه در زمینه‌ی آموزش سینما، در کلی‌ترین شکل آن، برای هنرجویان و سینمادوستان تولید محتوای مفید و کاربردی می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید، بخشی از مطالب ارائه‌شده در سرویس آموزش ۲۴ فریم با همراهی ارزشمند دوستان فیلم‌سازمان تهیه می‌شود که عمدتاً با این دسته از مطالب در قالب «فیلمنامه‌های منتخب» (متن فیلمنامه‌ی فیلم کوتاه به همراه یادداشتی از نویسنده یا کارگردان اثر) و پیش‌تر «هفت نکته …» آشنا هستید. باور ما این است که برای آموزش سینما، همان‌قدر که خواندن مقاله‌ها و دیدن ویدئو-مقاله‌های نظری مفیدند، آموختن از کسانی که به اصطلاح «چند پیراهن از ما بیش‌تر پاره کرده‌اند» نیز می‌تواند فوق‌العاده مفید و الهام‌بخش باشد. از این رو، همواره کوشیده‌ایم تا پای صحبت‌های فیلم‌سازان پرتلاش عرصه‌ی فیلم کوتاه کشورمان بنشینیم و از تجربیات‌شان بیاموزیم و با شما به اشتراک بگذاریم. همین‌جا لازم است، به عنوان دبیر سرویس آموزش ۲۴ فریم، مراتب قدردانی خودم را از تمام فیلم‌سازان عزیزی که تا به این‌جا با مجموعه‌ی ما همکاری داشته‌اند اعلام کنم.

حال، امروز، در ادامه‌ی روند یادگیری از دوستان فیلم‌سازمان، تصمیم گرفته‌ایم راهی تخصصی‌تر در پیش بگیریم؛ پس سراغ فیلم‌برداران کاربلد و متخصصی خواهیم رفت که تعدادی از درخشان‌ترین و چشم‌گیرترین تصاویر فیلم‌های کوتاه سال‌های اخیر کشورمان را رقم زده‌اند و از آنان خواهیم خواست از تجربیات‌شان در نگارش با نور و رنگ و نکات کاربردی‌ای که حین کار آموخته‌اند و ایده‌های تصویری‌شان برای ما و شما صحبت کنند‌. این مجموعه را با عنوان «فریم‌ها» به زودی تقدیم شما خواهیم کرد که هر پست از این مجموعه دربردارنده‌ی یادداشتی از فیلم‌بردار و ۱۲ فریم منتخب او از یکی از آثار شاخص‌اش خواهد بود.
صمیمانه امیدواریم که این مجموعه بتواند توجه شما را جلب کند و بتوانیم مجموعه‌ای چشم‌نواز از فریم‌های منتخب فیلم‌های کوتاه گرد هم بیاوریم. با ما همراه باشید (مثل همیشه) و اگر شما هم فیلم کوتاهی با فریم‌ها و تصاویر درخشان به یاد دارید، به ما بگویید تا در مجموعه‌ی خود بگنجانیم.

به امید روزهای بهتر!
دکتر امیررضا قانعی محمدی
دبیر سرویس آموزش ۲۴ فریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه