en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - فریم‌ها – ۳: سقف

۲۴ فریم – سرویس آموزش: سومین یادداشت از مجموعه‌ی «فریم‌ها» به فیلم کوتاه «سقف» اختصاص یافته است. مدیریت فیلم‌برداری این اثر به عهده‌ی «سورنا افخم الشعرا» بوده که در نوشته‌ای تجربیات خود را در فیلمبرداری این فیلم کوتاه با ما به اشتراک گذاشته است.

نمایش سلطه در فیلمبرداری فیلم سقف

معتقدم وظیفه مدیرفیلمبرداری ، ترجمه‌ی فیلمنامه به تصویر است . حال آنکه این ترجمان نه در سطح خودآگاه که در ناخودآگاه مخاطب رخ می‌دهد ، لذا کارکرد آن در توصیف محیط حاکم ، ایجاد حس‌وحال و فضاسازی در راستای ادراک بهتر چهارچوب‌های حسی غالب در فیلم موثرتر است تا صرفا نشان دادن عناصر ملموس و صریح پیش‌برنده‌ی داستان .

در فیلمنامه «سقف» مسئله‌ی پراهمیت و موضوع اصلی در رابطه بین دو شخصیت اصلی فیلم، موضوع سلطه بود. به طبع با همراهی کارگردانهای خوشفکرِ کار ، با استفاده از طراحی میزانسن و انتخاب لنز و حرکت‌های تبدیل‌شونده‌ی دوربین ، پلانها به نحوی گرفته شدند که ترکیب‌بندی میزان سلطه‌ی هر شخصیت در پلان را با میزان سهم او در پلان عیان می‌کند. تلاش بر این بود که مخاطب حتی بدون اطلاع از موقعیت فیلم ، در هر برهه با دیدن هر فریم ، بتواند میزان حاکمیت هر شخصیت بر محیط داستان را متوجه شود. از سوی دیگر نورپردازی عمدتا با دو مولفه ی رنگ و جنس به نوبه‌ی خود باری از این روایت دیداری را به دوش می‌کشد. آمبیانس نرم آبی رنگ شب در محیطی که از پیش مرده و غم انگیز معرفی شده در مقابل نور تیر چراغ بیرون که زردی تهاجمی بر شخصیت‌ها میتاباند ، دو موقعیت متفاوت از داخل و خارج مغازه ساخته است. داخل مغازه صورت فرد رو به بیرون دارای نور یک دست و متعادلی‌ست که او را مقتدر و غالب نشان می‌دهد و برعکس شخصی که از بیرون مغازه پشت کرکره ، خارج از حصار امنیت ایستاده، با تابش شدید نور سخت زرد ، مقهور هژمونی فرد چیره قرار می‌گیرد و آنجا که این چیرگی می‌شکند ، صورت دختر خارج از این نور زرد و در ترس و بدون قدرت خشکش زده است.

در این میان محیط اتاقک پشتی که محل مخفی شدن و تنهایی شخصیت‌ها است ، با نور بنفش شدید، دچار حسی از عدم تداوم همراه با بی‌تعادلی است. نهایتا همین قاعده برای تهاجم آتش (نور زرد) و یکدستی و مردگی و بلاتکلیفی دختر در پلان پایانی (نور یکدست آبی شب) نیز اتفاق می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه