en
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۵۸: LADY

۲۴ فریم – سرویس آموزش: سرویس آموزش ۲۴ فریم در ادامه‌ی مسیر خود در جهت ارائه‌ی فیلمنامه‌های فیلم کوتاه برای مخاطبان خود، امروز، در پنجاه و هشتمین عنوان، فیلمنامه‌ی فیلم «LADY»، نوشته‌ی «نفیسه زارع» را منتشر می‌کند. این فیلم کوتاه منتخب جشنواره‌ی فیلم مسکو بوده و همچنین برنده‌ی تندیس بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی موج کیش شده است.

فیلمنامه‌ی «LADY» را می‌توان در زمره‌ی آثاری دانست که از الگوی سفر قهرمان برای شکل دادن به پیرنگ خود بهره می‌برند؛ آثاری که در آن‌ها قهرمان داستان عازم سفری می‌شود که بناست با تحولی که در طی مسیر تجربه می‌کند به انتهای ساختار داستان برسد. قهرمان «LADY» دختری‌ست که سودای بازیگری در سر دارد و تا حدی رویایی و مالیخولیایی نیز هست. این کیفیت نفیسه، قهرمان اثر، سبب می‌شود که در جاهایی فیلمنامه بین لحن‌های واقع‌گرا و فراواقع‌گرا در نوسان باشد (صحنه‌ی مواجهه‌ی نفیسه با میترا و همچنین شخصیت مرموز مرد-زن ژولیده را به یاد بیاورید). نفیسه در آغاز داستان شخصیتی ضعیف و مقهور تسلط مردانه‌ی همراه‌اش، اِبی، تصویر می‌شود. به این ویژگی اضافه کنید ناتوانی او را در مدیریت بحران صحنه‌ی آغازین فیلمنامه و همچنین مسأله‌ی عادت ماهیانه‌اش که خود عامل محرکی در تحول شخصیتی او می‌شود. البته ممکن است تصور شود که نویسنده در پی این بوده که با مانور بر روی یک مسأله‌ی زنانه (و تا حدی خط قرمزی و جهان سومی) در پی جلب نظر مخاطب بوده باشد، اما دقت در فیلمنامه نشان می‌دهد که نویسنده از محوریت دادن به این مسأله دوری می‌کند و صرفاً از آن به عنوان عاملی در تحول شخصیتی استفاده می‌کند. در واقع برگ برنده‌ی «LADY» همین تمرکز بر یک شخصیت محوری و کیفیت کنش‌های اوست. نفیسه تقریباً در کل فیلم تنهاست، نه با هم‌سفرش هم‌دلی دارد و نه در جمع احساس راحتی می‌کند. این احساس ضعف برای کسی که می‌خواهد نقش زنی قدرتمند همچون لیدی مکبث را ایفا کند، باعث می‌شود تناقض جالبی در سطح مضمونی اثر شکل بگیرد. نویسنده این قهرمانِ هم‌نام خود را در دل موقعیتی خجالت‌آور گرفتار می‌کند و رفته‌رفته او را از شخصیتی منفعل به شخصیتی کنش‌مند تبدیل می‌کند؛ کسی که در انتها، قهرمانانه، ورق را به نفع خود برمی‌گرداند، کنترل سرنوشت خود را به دست می‌گیرد و می‌رود تا یک LADY واقعی باشد، آن هم در جهانی که شکسپیرها در واقع LADY بوده‌اند.

«نفیسه زارع»، نویسنده و کارگردان «LADY»، درباره‌ی احساس خود نسبت به این فیلمنامه و روند شکل‌گیری شخصیت اصلی‌اش برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

آن‌قدر از زمان نوشتن فیلمنامه گذشته است که حالا کاملاً تبدیل به یک اثر جدا از من‌ شده و به گمان‌ام بیش‌تر از حدی که لازم است با فاصله به فیلمنامه و فیلم نگاه می‌کنم؛ اما به عنوان‌ اولین تجربه‌ی نوشتن، وقتی به آن روزها رجوع می‌کنم، تمام چیزی که در خاطرم‌ هست سفر درونی خودم و کاراکتر نفیسه در طی نوشتن و ساختن فیلمنامه است و یادداشتی که بالای تخته‌ی وایت‌بورد زده بودم: «از دنیای شخصیت کمک بگیر.»

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

LADY فیلمنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه