en
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۶۶: بایرن مونیخ

۲۴ فریم – سرویس آموزش: شصت و ششمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم به فیلمنامه‌ی «بایرن مونیخ»، نوشته‌ی «نگین امین‌زاده»، اختصاص یافته است‌. این فیلم کوتاه برنده‌ی تندیس بهترین کارگردانی و نامزد جوایز بهترین تدوین و جایزه‌ی بزرگ از پنجاه و هشتمین جشنواره‌ی منطقه‌ای سینما جوان اروند (آبادان، ۹۶)، برنده‌ی جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران از جشنواره‌ی بین‌المللی Antakya (ترکیه، ۲۰۱۹) و نامزد بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی فیلم کوتاه موج کیش (۹۸) بوده و همچنین در پانزدهمین جشنواره‌ی نهال (۹۷)، نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران (۹۷) و سی و پنجمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران (۹۷) حضور داشته است‌.

فیلمنامه‌ی «بایرن مونیخ» با نگاه و دغدغه‌ای اجتماعی نوشته شده است و نگاهی دارد به مسأله‌ی مهاجرت و تأثیراتی که این تصمیم مهم می‌تواند بر اطرافیان فرد بگذارد. نویسنده‌ی اثر سعی کرده است دامنه‌ی این تأثیرات را در یک تک‌لوکیشن محدود کند و برای این منظور یک دورهمی برای دیدن مسابقه‌ی فوتبال در خانه‌ی شخصیت شهریار را به عنوان موقعیت مرکزی خود انتخاب می‌کند که الگویی شناخته‌شده برای فیلمنامه‌هایی‌ست که قصد افشای رازی بزرگ در انتها دارند. نویسنده‌ تلاش کرده است نوعی توازی میان پیرنگ انتظار/تشویش شهریار از یک طرف و بازی در حال پخش بایرن مونیخ و بارسلونا از طرف دیگر برقرار کند و این توازی در دیالوگ‌نویسی نیز دیده می‌شود؛ به نحوی که اغلب گفت‌و‌گوهای مرتبط با نگرانی شهریار و گفت‌گوهای مرتبط با کُری‌‌خوانی‌های افراد حاضر در هم تنیده‌اند. «بایرن مونیخ» با فروپاشی و تنهایی تمام می‌شود؛ «بایرن مونیخ» در انتها‌ می‌بازد.

«نگین امین‌زاده»، نویسنده و کارگردان «بایرن مونیخ»، درباره‌ی دغدغه‌ای که او را به نوشتن این فیلمنامه سوق داده است برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

مهاجرت همیشه یکی از دغدغه‌های جوانان ایرانی بوده است. جوانان در آرزوی زندگی بهتر از خانواده و عزیزان و بسیاری از خواسته‌های خود می‌گذرند و پا به وادی‌ای می‌گذارند که حتا نمی‌دانند چه چیزی در انتظار آن‌هاست. از طرفی خانواده و نزدیکان افرادی که مهاجرت می‌کنند نیز تحت‌تأثیر اثرات مهاجرت عزیزان‌شان قرار می‌گیرند و زندگی‌شان دستخوش تلاطماتی می‌شود. فیلم «بایرن مونیخ» درباره‌ی پسر جوانی‌ست که زندگی‌اش ناخواسته تحت‌تأثیر مهاجرت دختر مورد علاقه‌اش قرار می‌گیرد.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه بایرن مونیخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه