en
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۷۸: ساقی

۲۴ فریم – سرویس آموزش: هفتاد و هشتمین فیلمنامه از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم به فیلمنامه‌ی «ساقی»، نوشته‌ی «علیرضا اسفندیارنژاد»، اختصاص یافته است. این فیلم کوتاه منتخب جشن مستقل فیلم کوتاه و جشنواره‌ی نهال بوده است.

فیلمنامه‌ی کوتاه «ساقی»، با نام قبلی «آن‌ها می‌آیند»، داستان «معاد» است؛ داستانِ «بازگشت». «بازگشت» برای مطالبه‌ی انسانی‌ترین و طبیعی‌ترین حقوق؛ «ساقی» به گورستانی بی‌نام و نشان آمده تا استخوان‌های پدری را که حق زندگی و مرگ و تدفین انسانی از او بازستانده شده بوده به آغوشِ مادرِ در آستانه‌ی مرگ خود بازگرداند تا دو محبوب در کنار هم آرام گیرند. «ساقی» از سطح به عمق می‌رود: از روی زمین به درون گور، از نشانه‌های ظاهری به پلاتینِ گذاشته شده در استخوان پایی که روزی شکسته بوده است، و دوستی‌ها و دشمنی‌هایی که از سطح به عمق می‌روند و به مرگ می‌رسند.
فصل مشترک همه‌ی این‌ها استخوان‌های پدر است. ای کاش «ساقی» نه دست خالی، که با استخوان‌های پدر برای گرفتن جان یاسر می‌رفت تا یکی را به دست سیاوش دهد.

«علیرضا اسفندیارنژاد»، نویسنده و کارگردان «ساقی»، در یادداشتی برای ۲۴ فریم، از دو نگاه به این اثر خود پرداخته و درباره‌ی مضمون فیلمنامه و جایگاه آن در سیر کار خود چنین نوشته است:

«ساقی» برای «ساقی»
سکوت همدستی با ماهیت ظلم است.
این شاید بهترین جمله‌ای‌ست که می‌توان با آن وضعیت شخصیت‌هایی که در این فیلم به یکدیگر گره می‌خورند را بازگو نمود. به زبان دیگر، شاید «ساقی» تراژدی آنتیگون‌هایی‌ست که هنوز دردی فروخورده از گذشته نای آن‌ها را می‌رنجاند. مهم نیست که صدای‌شان به جایی می‌رسد یا نه، برای آن‌ها مهم تنها ایستادن در مختصاتی‌ست که به آن باور دارند، حتا اگر پای جان در میان باشد.

«ساقی» برای من
برای من «ساقی» چیزی بیش‌تر از یک فیلم شد.
حال که به گذشته نگاه می‌کنم، بیش‌تر معتقد می‌شوم که این اثر یکی از با ارزش‌ترین قدم‌های من در مسیر خودشناسی و فیلم‌سازی‌ام به شمار می‌رود. چون بعد از آن بود که توانستم به قصه‌گویی با دوربین، خلق شخصیت‌ها و در کل فرایند خلق فیلم به نحو دیگری نگاه کنم؛ مکاشفه‌ای از درون به بیرون. مسیری که امروز با خوشحالی در حال ادامه دادن‌اش هستم مدیون روزهای سخت و پر فشار تولید فیلم «ساقی» و تک تک عوامل دوست‌داشتنی آن است.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه