en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۸۳: آسمان آبی، زمین پاک

۲۴ فریم – سرویس آموزش: سرویس آموزش ۲۴ فریم، در هشتاد و سومین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» خود، امروز فیلمنامه‌ی «آسمان آبی، زمین پاک»، نوشته‌ی «مهیار ماندگار»، را تقدیم مخاطبان می‌کند. این فیلم کوتاه برنده‌ی جوایز بهترین فیلم زیر پانزده‌ دقیقه‌ای و بهترین تصویربرداری از جشن تصویر سال، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین موسیقی متن از جشنواره‌ی نهال و برنده‌ی جایزه از هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های دانشجویی «بیژینگ» چین شده و همچنین منتخب جشنواره‌‌‌های دانشجویی Contact و ارلی برد بوده است.

مونش، ادیپ، چه‌گوارا، گویا، هیچکاک، وودی آلن… بله، «آسمان آبی، زمین پاک» سعی کرده همه‌ی این‌ها را یک جا جمع کند! در این‌جا با فیلمنامه‌ای مواجهیم که از زیر دست‌ نویسنده‌ای شیفته‌ی سینما و تاریخ هنر بیرون آمده و سعی دارد با روایت داستان دزد خرده‌پایی به نام مسعود قطار روایت خود را با ریتمی سریع از دالانی تاریخی عبور دهد. «آسمان آبی، زمین پاک» از جهتی نگاهی خاطره‌باز به تاریخ مدیوم خود نیز دارد؛ از آیریس اوت‌های نخستین‌ روزهای سینما گرفته، تا راوی خطاکار خیره به دوربین و کلیشه‌ی صحنه‌های بازجویی و لامپ در حرکت و فلش بک و سیاست و دزدی وودی‌آلن‌وار مسعود در کودکی و ترور و تعقیب و گریز و کاراگاه قهوه‌خور خلال دندان بر گوشه‌ی لب و فاصله‌ی بین دو پشت‌بام مجاور، که البته مسعود داستان ما هم مثل اسکاتی سرگیجه در پریدن از آن ناکام می‌ماند. همه‌ی این‌ها این فیلمنامه را به کولاژی از لحظات محبوب همه‌ی ما، آن هم با ریتمی تند که در ساختار سکانس‌بندی کوتاه و منقطع فیلم نمود یافته، تبدیل می‌کند. «آسمان آبی، زمین پاک» را می‌توان در کل دوست داشت یا دوست نداشت، اما مطمئنم یادآور اجزائی‌ست که همگی عاشقانه دوست‌شان داریم.

«مهیار ماندگار»، نویسنده و کارگردان «آسمان آبی، زمین پاک»، در یادداشتی کوتاه درباره‌ی احساس خود نسبت به این اثر و چگونگی ساخت آن برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

«آسمان آبی، زمین پاک»، به عنوان اولین بوسه‌ی من از سینما، همیشه در خاطرم شیرین است. یادش که می‌کنم سر حال می‌آیم. یاد پیش‌تولید و دیدن گروهی فیلم‌های مشابه از وس اندرسن و امیر کاستاریکا و یاد گرفتن از آن‌ها، یاد دویدن و جور کردن مجوز آن همه لوکیشن، یاد این که هر کاری می‌خواستیم کردیم و سینما چقدر برای‌مان رهایی‌بخش بود و، از همه مهم‌تر، این که چقدر در آن روزها حال‌مان را خوب کرد.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه