en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۸۴: عزیز

۲۴ فریم – سرویس آموزش: سرویس آموزش ۲۴ فریم، در هشتاد و چهارمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» خود، امروز فیلمنامه‌ی «عزیز»، نوشته‌ی «سید مهدی موسوی برزکی»، را تقدیم مخاطبان می‌کند. این فیلم کوتاه برنده‌ی تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، بهترین بازیگری، بهترین صدای فیلم و بهترین فیلم کوتاه داستانی از سی و ششمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران شده است.

در یک خانواده‌ی فرودست، با مرگ پدر خانواده، زن غریبه‌ای در مراسم چهلمین روز درگذشت از راه می‌رسد و از فرزندان خانواده طلب پول یک گوسفند نذری می‌کند که با بی‌توجهی فرزندان مواجه می‌شود. اصرارهای زن تبدیل به یک مجادله شده و زن غریبه با تهدید فرزندان از خانه بیرون انداخته می‌شود. زن غریبه با دادن اطلاعاتی که از وضعیت ارثیه‌ی زمین به‌جامانده از پدر دارد باعث می‌شود تا اعضای خانواده نسبت به یکدیگر بی‌اعتماد شده و هر یک برای سهم‌خواهی قد علم کنند و به سراغ مادر ناتوان از تکلم و فلج خود «عزیز» بروند تا از صحت و سقم ماجرا آگاهی یابند. این پرسش‌گری به حدی پیش می‌رود که مراسم سوگواری تبدیل به یک دعوای خانوادگی می‌شود، اما از زن غریبه دیگر خبری نیست.

«سید مهدی موسوی برزکی»، نویسنده و کارگردان «عزیز»، درباره‌ی مضمون و فضای کلی اثر خود برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

فیلمنامه‌ی «عزیز» همان هیاهو برای هیچی است که ریشه در باورهایی دارد که هنوز منشأ زیستن در این جغرافیا را  با خود حمل می‌کند. خانواده محور قصه است و فراز و نشیب‌های آن بر محور اعتقادات استوار است؛ آن‌جا که حرف یک غریبه سند پنهان‌کاری و قضاوت‌ها می‌شود و بوی توطئه در چهلمین روز درگذشت پدر خانواده حرمت‌ها را زیر پا می­‌گذارد.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه