en
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۸۵: جونده

۲۴ فریم – سرویس آموزش: سرویس آموزش ۲۴ فریم، در هشتاد و پنجمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» خود، امروز فیلمنامه‌ی «جونده»، نوشته‌ی «کریم لک‌زاده»، را تقدیم مخاطبان می‌کند. فیلم کوتاهی که بر اساس این فیلمنامه و به کارگردانی «نوید صولتی» ساخته شده است برنده‌ی تندیس بهترین فیلم‌برداری از سی و ششمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران (۱۳۹۸) شده و در همان جشنواره نامزد دریافت جوایز بهترین فیلم داستانی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم هنر و تجربه و بهترین تدوین نیز بوده است.

«جونده» داستان جویندگانی‌ست که یابنده نیستند و همین یابنده نبودن‌شان آن‌ها را یابنده می‌کند؛ یابنده‌ی چیزی که هرگز جوینده‌ی آن نبوده‌اند.
آن‌چه چنین جویندگانی می‌جویند، مطلوب گریزپای پردردسری که خواهان و مهرورز به آن‌اند، در گریز از نیستی به آن‌ها پناه می‌آورد، اما اگر از تعلق به آن‌ها بگریزد، باید به همان دامی درآید که از آن می‌گریخته؛ باید نابود شود و به کام مرگ درآید. «جونده»، همانند فیلم «اهریمن نئونی» نیکلاس ویندینگ رفن، به تصویر کشنده‌ی چنین «جویندگانی» است؛ جویندگان نیابنده و ناکامی که پناهگاهی را که مطلوب خود را به آن می‌خوانند، در سرکشی مطلوب، به قتلگاه او بدل می‌سازند. پناه و تهدید، یافتن و نیافتن در این جویندگان جمع است.

«نوید صولتی»، کارگردان «جونده»، درباره‌ی مضمون فیلم خود برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

«جونده» مواجهه‌ی مرد و زن در دنیایی جنسیت‌زده است. این فیلم روایت روانی و درونی انسان‌هاست که می تواند به معضلی اجتماعی و بزرگ منجر شود. قصه‌ی تقابل خیر و شرِ درونی انسان و رسیدن به تصمیمی مهم. ما انسان‌ها همیشه بین امیال انسانی و اخلاق در حال انتخابیم و این انتخاب‌های ماست که مرزهای اخلاق و انسانیت را در ما رقم می‌زند.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه