en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - مقاله و گفت گو - لنز یا دوربین، کدام سرمایه‌گذاری بهتری است؟

۲۴ فریم: هر سال دوربین‌های حرفه‌ای جدیدی وارد بازار شده که ناگزیر باعث از رده خارج شدن مدل‌های قبلی خود می‌شوند. معمولا نسل جدید هر محصول الکترونیکی، دارای مشکلات فنی خاص خود است که در نسخه‌های بعدی تصحیح و ارتقا می‌یابد و متضرر آن مشتریانی هستند که در ابتدا از آن محصول حمایت کرده و آن را خرید و یا پیش خرید کرده‌اند؛ ناگفته نماند در بسیاری از زمان‌ها آنها باید مدت زیادی منتظر آماده شدن و تحویل دوربین بمانند که بعید نیست تا آن زمان دوربین جدیدی با مشخصات بهتر و قیمت پائین‌تر وارد بازار شود! به این دلایل و دلایل متعدد دیگر، بسیاری از فیلمسازان و فیلمبرداران که قصد سرمایه‌گذاری بر روی دوربین‌ها دارند؛ ترجیح می‌دهند این کار را نکنند! برای خیلی‌ها اجاره دوربین، پروژه به پروژه روش کاری آنها شده است و بعضی افراد ترجیح می‌دهند در بخش دیگری سرمایه‌گذاری کنند: لنزها.

اینها از دلایلی هستند که خرید و سرمایه‌گذاری بر روی لنزها گزینه‌ی بهتری از خرید خود دوربین است.

  1. لنزها طول عمر بیشتری دارند

یک لنز خوب همیشگی است، شما می‌توانید یک لنز خوب ۴۰ یا ۵۰ ساله را بردارید و جلوی یک دوربین ARRI ALEXA بگذارید و تا زمانی که به خوبی از لنزها مراقبت شده باشد، نتایج فوق‌العاده‌ای بگیرید! متاسفانه این موضوع درباره دوربین‌ها صادق نیست.

سال‌ها پیش وقتی فیلم نگاتیو، استاندارد فیلمسازی بود، یک مدیر فیلمبرداری می‌توانست روی یک دوربین نگاتیوی (مثلا Arriflex SR۲) سرمایه‌گذاری کند و تا سال‌ها از آن دوربین استفاده کند. در آن زمان تکنولوژی به هیچ وجه به سرعت فعلی پیشرفت نمی‌کرد و دوربین بخش کوچکتری از معادله‌ی لازم جهت گرفتن یک تصویر خوب بود. اگر یک فیلم نگاتیو جدیدی به بازار می‌آمد، می‌شد آن را بر روی دوربین‌های قدیمی استفاده کرد و تصویری تقریبا به خوبی یک دوربین جدید گرفت که درباره دوربین‌های دیجیتال قطعا این موضوع صادق نیست. خبر خوب این است که لنزها هنوز طول عمری که زمانی دوربین‌های نگاتیوی داشتند را دارا هستند؛ اگر شما بر روی یک ست لنز با کیفیت سرمایه‌گذاری کنید، آن لنزها سال‌ها در این صنعت قابل استفاده خواهند ماند.

  1. می‌توانید از آنها بر روی دوربین‌های مختلف استفاده کنید

یکی از بهترین نکات درباره لنزها این است که آنها تطابق‌پذیر هستند. یک دوربین فقط یک دوربین است، کاری را که باید انجام می‌دهد تا زمانی که از رده خارج شود و یا خراب شده و با دوربین جدیدی جایگزین شود. اما لنزها همگانی‌تر هستند و می‌توانند بر روی هر دوربین دیگری که دارید، اجاره کرده‌اید و یا از شما خواسته‌اند بر روی آن ضبط کنید استفاده شوند. بسیاری از شرکت‌های تولید فیلم و تهیه‌کنندگان، صاحب دوربین فیلمبرداری خود هستند؛ پس اگر شما به پروژه‌ای دعوت شوید که خودشان به عنوان مثال یک دوربین RED DRAGON دارند؛ شما می‌توانید با پیشنهاد آوردن لنز‌های Cooke با کیفیتی که دارید، شانس دریافت آن شغل را افزایش داده و دستمزد بهتری دریافت کنید. ناگفته نماند که از این لنزها می‌توانید بر روی دوربین خودتان نیز استفاده کنید و تا سال‌ها که دوربین‌های جدید می‌آیند و می‌روند، روی آنها حساب کنید.

  1. لنزها بهتر اجاره می‌روند

تقریبا همه می‌خواهند روی دوربین‌های RED یا ALEXA سرمایه‌گذاری کنند تا آنها را مستقیم یا از طریق دفترهای اجاره تجهیزات سینمایی، اجاره دهند. مشکل اینجاست که افراد زیادی در حال انجام این کار هستند و دفترهای اجاره تجهیزات سینمایی پر است از این نوع دوربین‌ها. بسیاری از فیلمبردارانی که این نوع دوربین‌ها را خریده‌اند متوجه می‌شوند که اجاره دادن آنها کار سختی است و دوربین‌ها در نهایت جایی بر روی یک قفسه خاک می‌خورند. با این حال لنزها بهتر اجاره می‌روند؛ افراد کمتری هستند که بر روی یک لنز با کیفیت سرمایه‌گذاری می‌کنند و همانطور که در نکته قبل گفتیم، لنزها اینقدر تطبیق پذیر هستند که مناسب پروژه‌های بیشتری برای اجاره هستند؛ به عبارت دیگر پروژه ای که قصد اجاره دوربین RED را دارد، به سراغ دوربین ALEXA نخواهد رفت، اما درباره لنزها اینطور نیست و احتمال دارد هر دو پروژه قصد داشته باشند لنزهای Schneider دهانه PL شما را اجاره کنند.

ترجمه: فرزاد شهاب

منبع: سایت مدرسه ملی سینما – کتاب ۱۰۱ نکته و حقه‌های فیلمسازی به گردآوری PremiumBeat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه