en
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - یادداشت دبیر بخش آموزش: هدف ۲۴ فریم از این مجموعه مطالب چیست؟

۲۴ فریم – امیررضا قانعی محمدی: شاید بتوان گفت که در میان تمام فرم های هنری، بیش از همه سینما در سال های اخیر توجه خیل عظیمی از جوانان علاقه مند به کار هنری را به خود جلب کرده است. این روند با پیشرفت های روزافزون در این سالها در زمینه ی تجهیزات فیلمبرداری و ساخت فیلم شتاب بیشتری نیز به خود گرفته است؛ به طوری که حتا میتوان این روزها با داشتن یک تلفن همراه با یک دوربین مناسب به تجربه هایی در زمینه ی ساخت فیلم دست زد. هر چند این شور و شوق برای فیلمسازی در میان علاقه مندان به این هنر مساله ای نویدبخش است، اما این چالش را نیز فرارو می آورد که چگونه میتوان این حجم از اقبال را در مسیری درست هدایت کرد تا به ساخت آثاری ارزشمند منجر شود.

از دید ما، فرآیند ساخت فیلم شامل طی کردن گامهایی است که در هر یک از آنها فیلمساز با مجموعه ای از مسائل و مشکلات در زمینه های نظری و فنی سینما روبرو میشود و لازم است که با اخذ تصمیماتی آگاهانه و سنجیده از این دشواری ها عبور کند تا بتواند به هدف خود، که ساخت فیلمی بی نقص است، برسد. به بیان دیگر آنچه کار فیلمسازی را دشوار و در عین حال جذاب می کند، تلاش فیلمساز برای یافتن راه حلهایی خلاقانه و هوشمندانه برای حل تمامی مشکلاتی است که در مراحل سه گانه ی تولید فیلم (پیش تولید تولید پس تولید) بر سر راه گروه قرار میگیرند.

تردیدی نیست که بخشی از این مشکلات در فیلمسازی از راه کسب تجربه های عملی و آموزنده قابل رفع میباشند، اما نمیتوان انکار کرد که بخش قابل ملاحظه ای از توان حل مساله (problem solving) فیلمساز از طریق مطالعه ی متون نظری و کاربردی شکل میگیرد. البته در طی سالیان گذشته کتاب های متعددی در همین راستا تالیف و ترجمه شده اند، ولی اغلب این کتابها ناظر بر جنبه های نظری فیلمسازی بوده اند و میتوان گفت که منابع آموزشی به روز در زمینه ی فیلمسازی (به خصوص منابعی که به جنبه های کاربردی توجه داشته باشند)، سهم چندانی از بازار نشر سینمایی نداشته اند.

از این رو آن چه دغدغه ی اصلی ما در این سایت است و ما را بر آن داشته است که برای آن یک بخش آموزش در نظر بگیریم، ارائه ی مطالبی است که با تاکید بر جنبه‌ی کاربردی مساله و برقراری ارتباط میان مفاهیم نظری و عملی فیلمسازی، منابع ‌آموزشی مناسبی در اختیار فیلمساز قرار دهد تا بتواند با صرف وقتی اندک به توان بالایی در حل مساله در فرآیند ساخت فیلم دست یابد تا در مراحل کار برایش راهگشا باشد. در تدوین مطالب این بخش از سایت تلاش خواهد شد تا با بهره گیری از مطالب روزآمد از منابع معتبر و به روز، بسته ای در زمینه های مختلف عملی و نظری فیلمسازی ترجمه و ارائه گردد. کوشش ما بر این خواهد بود که مطالب در شکلی کاربردی و حتی الامکان خلاصه و مفید در اختیار مخاطبان قرار گیرد. امیدواریم با ادامه ی این سیر بتوانیم مجموعه ای ارزشمند از نکات کاربردی و عملی در اختیار علاقه مندان فیلمسازی قرار دهیم تا فرآیند ساخت فیلم برایشان بدل به تجربه ای شیرین تر و کم دردسرتر شود. همراهی شما دوستان ارجمند و علاقه مند و نظرات و پیشنهاداتی که از شما در راستای بهبود کار دریافت می کنیم، بی شک باعث دلگرمی و خوشحالی ما خواهد بود. با ما در ارتباط باشید.

یادداشت دبیر بخش آموزش: هدف ۲۴ فریم از این مجموعه مطالب چیست؟

  1. احمدرضا گفت:

    بخش مفیدی به نظر میرسه واقعا، معمولا فیلمسازهای ما به خاطر ضعف در زبان از آموزش های روز کاملا عقب می مونن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه