en
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۱۷: استکهلم / معرفی بخش‌های مختلف جشنواره، ددلاین‌ها و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین المللی فیلم استکهلم در سال ۱۹۹۰ در شهر استکهلم سوئد توسط گروهی از علاقه‌مندان به سینما بنیان نهاده شد و در طی سال‌ها به یکی از مهمترین رویداد‌های فرهنگی و هنری سوئد تبدیل گشته است.

در طی ۲۸ سال برگزاری این جشنواره بیش از ۱۵۰ فیلم از ۶۰ کشور جهان برای بیش از ۱۵۰ هزار مخاطب نمایش داده شده است و همین موضوع جشنواره  بین المللی فیلم استکهلم را به یک جشنواره پر مخاطب در اروپا بدل کرده است. علاوه بر مخاطبین فراوان این جشنواره تا کنون میزبان هنرمندان برجسته ای نیز بوده است. فرانسیس فورد کاپولا، کن لوچ ، دارن آرنوفسکی ، گاس ون سنت، خاویر دولان و کوئنتین تارنتینو از برجسته ترین هنرمندانی می‌باشند که تا به حال در این جشنواره حاضر بوده اند.

جشنواره بین المللی فیلم استکهلم در ۳ بخش ملی و ۳ بخش بین المللی میزبان آثار گوناگون از سراسر جهان می‌باشد.

  • بخش بین المللی فیلم بلند

در این بخش آثار بلند غیر سوئدی طولانی تر از ۷۲ دقیقه از سرتاسر جهان مورد پذیرش جشنواره قرار خواهند گرفت. لازم به توجه است که فیلم هایی که نخستین نمایش آنها در میان کشور های شمالی (سوئد، نروژ، دانمارک، ایسلند و فنلاند) در جشنواره استکهلم باشد از اولویت بالاتری برخودار خواهند بود، اما نیاز است که فیلم های شرکت کننده در این بخش پیش از این در سوئد به نمایش در نیامده باشند.

  • بخش بین المللی فیلم مستند بلند

در این بخش آثار بلند غیر سوئدی مستند که طولانی تر از ۷۲ دقیقه هستند از سرتاسر جهان مورد پذیرش جشنواره قرار خواهند گرفت. لازم به توجه است قوانین نخستین اکران برای این آثار نیز مشابه بخش بین المللی فیلم بلند می باشد.

  • بخش بین المللی فیلم کوتاه

در این بخش آثار کوتاه غیر سوئدی کمتر از ۳۰ دقیقه مورد پذیرش جشنواره قرار خواهند گرفت. همچنین می بایست آثار کوتاه نخستین اکران خود در سوئد را در این جشنواره تجربه کنند.

آثار حاضر در بخش بین المللی فیلم کوتاه جشنواره فیلم استکهلم می توانند برای کسب دو عنوان مورد تقدیر جشنواره قرار گیرند.

جایزه­ Aluminium Horse که به برگزیده بخش مسابقه کوتاه اهدا می گردد و جایزه مخاطبین استکهلم که با دیگر بخش جشنواره مشترک می باشد.

همچنین آثار حاضر در بخش بین‌المللی فیلم کوتاه می‌بایست پس از نوامبر سال ۲۰۱۷ به نمایش در آمده باشند و آثاری که نخستین نمایش خود را پیش از این تاریخ داشته اند مورد پذیرش جشنواره قرار نخواهند گرفت.

آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره بین المللی فیلم استکهلم ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ می‌باشد.

۲۹ امین دوره این جشنواره ۷ الی ۱۸ نوامبر امسال در استکهلم سوئد برگزار خواهد شد.

وبسایت رسمی جشنواره بین المللی فیلم استکهلم
http://www.stockholmfilmfestival.se/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه