en
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۲۵: Cinequest / معرفی بخش‌های مختلف، ددلاین‌ها و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین المللی فیلم Cinequest رویداد فرهنگی مستقلی است که هرساله در ماه مارس در سن خوزه، سیلیکون ولی در ایالت کالیفرنیا آمریکا برگزار می‌شود. این جشنواره در ۱۳ بخش رقابتی میزبان طیف وسیعی از آثار سینمایی و ویدیویی و و دیگر مدیوم های تصویری است.

به واسطه برگزاری این جشنواره در منطقه ای که بیشتر به مرکز تکنولوژی جهان معروف است، برگزار کنندگان آن نگاه ویژه ای به آثار هنری پیشرو در استفاده خلاقانه از تکنولوژی دارند. همین امر باعث شده است که Cinequest به جشنواره مورد علاقه توسعه دهندگان فیلم های VR و فیلم سازان این حوزه ی جدید از سینما تبدیل گردد.

این جشنواره در سال ۱۹۹۰ توسط Halfdan Hussey و Kathleen Powell با نمایش ۶۰ فیلم در یک سینما و بیش از ۳۰۰۰ مخاطب کار خود را آغاز کرد. در سال ۲۰۱۴ این جشنواره میزبان بیش از ۸۴ اثر بود که نخستین اکران جهانی خود را در این جشنواره تجربه می کردند. در سال ۲۰۱۷، هفت مرکز سینمایی میزبان نمایش های جشنواره Cinequest بودند.

یکی از مهمترین ویژگی های این جشنواره بخش رقابتی آثار ترسناک، فانتزی و علمی تخیلی است که هر سال میزبان آثاری با شاخصه های ژانری ویژه و نیز نگاهی نو در داستان گویی‌اند که این بخش از جشنواره Cinequest را به یکی از پر مخاطب ترین رقابت ها تبدیل کرده است.

از دیگر بخش های مورد توجه این رویداد می توان به بخش نگاه نو، اشاره کرد. جشنواره Cinequest در بخش رقابتی نگاه نو توجه خود را به هنرمندانی معطوف کرده است که روایت های اصیل خود را با رویکردی خلاقانه به معرض نمایش قرار داده اند. این توجه، شامل فراهم آوردن تمام آن چیزی است که ممکن است این هنرمندان غالبا مستقل، نیاز داشته باشند. جشنواره در این بخش زمینه ساز ایجاد ارتباط هنرمندان خلاق و پخش کننده ها و شرکت های بزرگ عرضه کننده است.

با اینکه جشنواره به صورت رسمی بخشی تحت عنوان بازار فیلم ندارد، اما اعتبار و سابقه ۲۹ ساله جشنواره باعث شده است نگاه بسیاری از خریداران آثار در زمان برگزاری این جشنواره بدان معطوف باشد. اما یکی از اصلی‌ترین و جذاب ترین بخش‌های جشنواره، بخش رقابتی فیلم کوتاه آن است که هر سال میزبان آثار کوتاه داستانی، مستند، انیمیشن و تجربی است. جشنواره در این بخش همانند دیگر بخش ها، نگاه ویژه ای به دستاورد های فنی آثار دارد.

نکته قابل توجه در بخش رقابتی فیلم کوتاه، معتبر شناخته شدن آن از طرف آکادمی علوم و هنرهای سینمایی است. برندگان جایزه های بهترین فیلم کوتاه داستانید و بهترین انیمیشن کوتاه برای رقابت در اسکار بهترین فیلم و انیمیشن کوتاه به آکادمی معرفی خواهند شد. همچنین لازم به توجه است علاوه بر دو جایزه ذکر شده، این رویداد دو جایزه بهترین فیلم کوتاه مستند و بهترین فیلم کوتاه دانشجویی را نیز به برگزیدگان خود اهدا می‌کند.

۲۹ امین دوره جشنواره‌ی بین المللی فیلم Cinequest، پنجم الی هفدهم مارس ۲۰۱۹ در سن خوزه کالیفرنیا برگزار خواهد شد.

آخرین مهلت ارسال آثار برای بخش رقابتی آثار کوتاه نوامبر ۲۰۱۸ خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه