en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۰: فیلم کودکان نیویورک / معرفی بخش‌های مختلف، جوایز و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان نیویورک در سال ۱۹۹۷ بنیان نهاده شد تا میزبان آثاری هوشمندانه و شوق برانگیز در حوزه سینمای کودکان باشد. سینمایی که به صورت تخصصی مخاطبینی بین سنین ۳ الی ۱۸ سال را شامل می‎شود. این گونه از سینما یکی از مورد توجه‌ترین گونه‎‌های سینمایی است که جشنواره‌های متعدد و معتبری در جهان میزبان آثار تولید شده با این رویکرد هستند، جشنواره‌هایی همچون جیفونی در ایتالیا، BUFF رد مالمو سوئد و یا جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان شیکاگو که پیشتر در سری مقالات معرفی جشنواره‌های شاخص سینمایی به آن پرداخته شده بود.

جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان نیویورک نیز در کنار جشنواره‌های نامبرده، یکی از برترین و معتبرترین جشنواره‌های کودکان در جهان شناخته می‌شود. رویدادی که هرساله پیشرفت چشمگیری در کیفیت برگزاری خود شاهد بوده است و هم‌ اکنون به رقیب اصلی جشنواره شیکاگو در کسب عنوان بزرگترین جشنواره فیلم ویژه کودکان و نوجوانان، بدل گشته است. این رویداد برجسته، هرساله میزبان بیش از ۲۵ هزار تماشاگر است و از سال ۲۰۰۰ تا به امروز تمامی سانس‌های نمایش فیلم در این جشنواره کاملا به فروش رفته است.

جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان نیویورک هر سال ۱۰۰ اثر در قالب انیمیشن، لایو – اکشن و تجربی کوتاه و بلند را به مخاطبین ارائه می‌دارد. اما چیزی که این رویداد را به بیشتر از یک جشنواره فیلم ساده تبدیل کرده است، میزبانی از اولین نمایش‌ فیلم‌های برجسته این حوزه، جلسات نقد و بررسی، کارگاه‌های آموزشی و … است. برنامه اکران آنلاین برخی آثار در طول سال، اکران تئاتریکال در قالب برنامه‌های مدون و نیز حمایت از فیلمسازی کودکان ۶ تا ۱۶ سال از دیگر برنامه‌های این جشنواره است. از همین رو با قدرت می‌توان گفت این جشنواره خدمتی شگرف در راستای گسترش و حمایت از این رویکرد سینمایی در آمریکای شمالی و جهان ارائه کرده است. یکی از ویژگی‌های جذاب و مورد توجه این جشنواره این است که همه‌ی آثار در برنامه جشنواره با ارائه‌ یک رتبه بندی سنی پیشنهادی از سوی جشنواره ارائه می‌گردند تا مناسب‌ترین محتوا در اختیار تماشاگران این رویداد قرار بگیرد.

در کنار برنامه‌های ویژه و گسترده‌ی اجرایی، یکی دیگر از مهمترین عوامل اعتبار این جشنواره، هیات داوران معتبر آن است. به طور مثال در سال ۲۰۱۶ این جشنواره میزبان چند تن از سرشناس‌ترین چهره‌های سینمایی آمریکای شمالی و جهان بوده است. چهره‌هایی چون گاس ون سنت، سوفیا کاپولا، میتو مدین، جولیان مور و …

این جشنواره در سه بخش متفاوت، ۸ جایزه را به آثار برگزیده اهدا می‌کند. در بخش منتخب مخاطبان، چهار جایزه به فیلم‌‌های کوتاه اهدا می گردد. به همراه جوایز بهترین فیلم از دیدگاه مخاطبان ۳ الی ۵ سال، مخاطبان ۶ الی ۱۱ سال، مخاطبان ۱۲ الی ۱۷ سال و مخاطبان بزرگسال.

هیات داوران این جشنواره دو جایزه بهترین فیلم کوتاه انیمیشن و بهترین فیلم کوتاه لایو – اکشن را نیز انتخاب می‌کند. برندگان این جوایز برای رقابت جهت نامزدی جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه انیمیشن و لایو – اکشن به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی ایالات متحده آمریکا معرفی می‌گردند. جایزه بزرگ این جشنواره نیز به بهترین فیلم‌های بلند و کوتاه از دیدگاه مخاطبین که بیشترین درصد از مجموع آرا را کسب کرده‌اند اهدا می‌گردد.

جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان نیویورک هر سال در ماه مارس در برادوی نیویورک برگزار می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه