en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۱: Urbanworld / معرفی بخش‌های مختلف، جوایز و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین المللی فیلم Urbanworld، در سال ۱۹۹۷ توسط استیسی اسپایکس بنیان نهاده شد. این جشنواره را یکی از بزرگترین جشنواره های مستقل ایالت نیویورک می شناسند. این رویداد مختص به اصطلاح رنگین پوستان است. در قوانین این جشنواره ذکر شده که آثار شرکت داده شده در این جشنواره باید حداقل کارگردان، نویسنده و یا تهیه کننده آن از اقوام شرق یا جنوب آسیا، سیاه پوست، آمریکایی‌های آفریقایی تبار، لاتین و یا اهل جزایر اقیانوس آرام باشند. همچنین اگر آثار شامل خط داستانی و یا شخصیت اصلی ای پیرامون این دسته از اقوام باشند نیز می‌توانند در این جشنواره پذیرفته شوند. رویدادی ۵ روزه که میزبان فیلم های بلند سینمایی ، مستند، فیلم های کوتاه، آثار تولیدی تحت وب و موزیک ویدیو است و در کنار اکران های برنامه ریزی شده در بخش های نامبرده ، برنامه هایی همچون نمایش و اکران های ویژه به همراه نقد و بررسی و گفتگو، نمایش‌نامه خوانی‌های زنده و اجراهای موسیقی و … را هم میزبانی می‌کند. فضای زنده و حرفه ای این جشنواره باعث شده تا این رویداد هر سال شاهد حضور تعداد زیادی از استودیوهای هالیوودی و پخش کننده های آثار مستقل باشد و بسیاری از فیلمسازان مستقل جهان این جشنواره را برای نخستین اکران جهانی خود برگزینند. از مهمترین حامیان تقریبا همیشگی و ثابت این جشنواره می توان به شبکه مطرح کابلی HBO اشاره کرد که در کنار دیگر حامیان این جشنواره فرصتی کم نظیر برای آثار حاضر در این رویداد به جهت ایجاد ظرفیت های ارائه و مشارکت در تهیه و پخش فراهم می آورد.

جشنواره بین المللی فیلم Urbanworld سال گذشته بیش از ۷۰ اثر سینمایی را در به نمایش گذاشت که فیلمسازان و استعدادهایی همچون Reginald Hudlin، Josh Gad، Kate Hudson و Kerry Washington در آن‌ها حضور داشتند. دوره گذشته جشنواره در مجموعه SVA Theater، افتتاح شد و ۵ روز نمایش و برنامه های این جشنواره در AMC Empire 25 میزبانی گردید.

این جشنواره فیلم نشست ها و گروه هایی برای ارائه پژوهش ها و پروژه های تحقیقاتی، پنل های تخصصی بحث و گفت و گو پیرامون سینما و کارگاه های تخصصی در این رابطه فراهم آورده است تا فیلم سازان و شرکت کنندگان جشنواره از این ظرفیت کم نظیر در کنار شرکا و حامیان آن مانندHBO ، AT&T، REVOLT و … استفاده نمایند.

جشنواره فیلم Urbanworld در بخش های زیر اقدام به اهدای جایزه به برگزیدگان خود می‌کند:

بهترین فیلم بلند داستانی (دو جایزه برای سینمای آمریکا و سینمای جهان)

بهترین فیلم بلند مستند

بهترین فیلم کوتاه داستانی

بهترین جوان فیلمساز (کارگردانان بین ۱۸ الی ۲۵ سال)

بهترین موزیک ویدیو

بهترین فیلم تولیدی تحت وب

بهترین فیلمنامه

همه این جوایز در کنار جایزه ویژه هیات داوران و جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان برای بهترین فیلم کوتاه و بهترین فیلم بلند در اختتامیه این جشنواره که قالبا در دو هفته پایانی سپتامبر برگزار می شود، به برگزیدگان اهدا می‌گردد.

این رویداد ۲۲ ساله به عنوان یکی از بزرگترین جشنواره های مختص رنگین پوستان در بخش فیلم کوتاه، یکی از جشنواره های معتبر از نگاه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا است. به طوری که برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه این جشنواره برای بررسی جهت حضور در جشن اسکار به این آکادمی معرفی می گردد. جشنواره بین المللی فیلم Urbanworld هر سال در دو هفته انتهایی ماه سپتامبر در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه