en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۲: Anchorage / معرفی بخش‌های مختلف، تاریخچه و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین­‌المللی فیلم Anchorage در سال ۲۰۰۱ با رویکرد ایجاد بستری جهت نمایش آثار مستقل و بین‌­المللی و نمایش کیفیت تولیدی آثار در منطقه آلاسکا ایالات متحده آمریکا بنیان نهاده شد. رویدادی که وظیفه خود را پیشرفت، معرفی و برقراری جشنواره­‌ای می­داند که حامی رسانه­‌های جدید و فیلمسازان مستقل در آلاسکا و سراسر جهان است. هدفی که بی‌­شک در کنار آن فراهم آوردن ظرفیتی فرهنگی و نیز فرصتی سرگرمی محور برای ساکنان این منطقه ، مورد توجه برگزارکنندگان آن است.
بی‌­شک می­توان Anchorage را مهمترین رویداد سینمایی ایالت آلاسکا آمریکا نامید. منطقه‌­ای که قریب به هشتصد هزار نفر جمعیت دارد و فرصتی کم‌نظیر را برای فیلمسازان فراهم می­کند تا با بخشی از مخاطبین مهم سینمای آمریکا مواجه شوند. Anchorage در طی سالیان برگزاری در کنار مزیت خود به عنوان بزرگترین و مهترین جشنواره منطقه نگاهی ویژه به سینما و کیفیت آثار منتخب خود داشته است. نگاهی که می­توان رد پای آن را در نمایش­ها و تنوع آثار انتخابی مشاهده کرد. Anchorage خود را همواره بازتابنده­ آثاری با شخصیت­‌های متفاوت و روایت­‌هایی ویژه نشان داده است. نمایش آثار، در کنار اجتماع و گردآمدن فیلمسازان و دست ­اندرکاران این حوزه در منطقه‌­ای با شرایط ویژه و بکر موجب گردیده تا Anchorage به جشنواره‌ای ویژه و محبوب بدل گردد که علاوه بر ویژگی­‌های حرفه‌­ای یک رویداد فرهنگی – سینمایی، توانسته از ویژگی های منطقه‌­ای نیز برای جلب نظر رسانه‌­ها، هنرمندان و مخاطبان استفاده نماید.
این رویداد که معمولا دریافت آثار را از اواخر بهار هرسال آغاز می­کند، با فرارسیدن پاییز به اعلام آثار منتخب خود پرداخته و در اواخر این فصل و اوایل فصل زمستان؛ این رویداد به نمایش آثار و سپس معرفی برگزیدگان خود می­‌پردازد. جشنواره بین‌­المللی فیلم Anchorage هر سال در بخش­‌های زیر اقدام به دریافت آثار می‌کند.

 • داستانی بلند
 • مستند بلند
 • مستند کوتاه
 • مستند Super Short
 • داستانی کوتاه
 • داستانی Super Short
 • انیمیشن بلند
 • انیمیشن کوتاه
 • انیمیشن Super Short
 • آثار داستانی تولید آلاسکا
 • آثار مستند تولید آلاسکا
 • فیلمنامه

شهر Anchorage که میزبان این رویداد سینمایی است ظرفیت‌­های فرهنگی بالقوه‌­ای دارد که حضور در این رویداد را برای فیلمسازان جوان و مستقل تبدیل به فرصت ویژه‌­ای می­‌نماید. اجتماعات و جوامع هنری گوناگون، موزه­ مطرح Anchorage و نیز دو دانشگاه مطرح که میزبان طیف وسیعی از قومیت­‌ها و ملیت­‌های گوناگون است فضای فرهنگی این محل را تبدیل به مکانی جالب توجه کرده ­است.

همانطور که پیشتر اشاره شد، این جشنواره بی‌­رقیب در منطقه توانست مخاطبین خود را با ارائه­ برترین آثار سینمای جهان راضی کند و همین امر استقبال چشمگیر مخاطبان از این رویداد را در پی داشته است. استقبالی که معمولا کمتر سالن ۴۰۰ نفره محل برگزاری این جشنواره را خالی می­‌گذارد و همین امر است که این رویداد ۱۰ روزه را به ظرفیتی بی بدیل در منطقه برای نمایش آثار سینمایی تبدیل کرده است. درست است که این جشنواره مورد تایید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی نیست اما به عنوان مهمترین رویداد سینمایی آلاسکا  و نیز دید درست و حرفه­‌ای جشنواره نسبت به کیفیت آثار، موجب شده تا آثار منتخب و برگزیده این جشنواره مورد توجه دیگر رویدادهای سینمایی ایالات متحده آمریکا گردند. درکنار این موضوع حضور یک ایرانی در تیم برنامه­‌ریزی نمایش این جشنواره نیز جالب توجه است.

برگزیدگان این جشنواره در کنار دریافت تندیس ویژه این رویداد که از جنس استخوانی معدنی مختص منطقه تهیه شده است، گواهینامه و اعتبارنامه جشنواره را نیز دریافت می­نمایند. جشنواره بین­‌المللی فیلم Anchorage امسال از ۳۰ نوامبر الی ۹ دسامبر در شهر Anchorage ایالت آلاسکا آمریکا برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه