en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۳: Animafest Zagreb / معرفی بخش‌های مختلف، جوایز و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین‌­المللی فیلم Animafest Zagreb را می­‌توان جزو ۱۰ جشنواره تخصصی معتبر انیمیشن در جهان دسته‌­بندی کرد. رویدادی ۴۵ ساله که در تمام این سال­‌ها معرف بهترین انیمیشن­‌های جهان به مخاطبین تصاویر متحرک بوده است.
مدرسه انیمیشن زاگرب در سال ۱۹۷۲ جشنواره‌­ای را در قلب شهر زاگرب، پایتخت کرواسی بنیان نهاد که امروز آن را با نام Animafest Zagreb می‌شناسیم. این رویداد هر سال میزبان طیف وسیعی از مخاطبین علاقه­‌مند، کارگردانان مطرح انیمیشن و دست‌ ­اندرکاران این حوزه است تا علاوه بر فرصتی برای دیدن مهمترین آثار انیمیشن سال، بستری برای ارتباط میان عوامل فعال در فضای انیمیشن با یکدیگر و با مخاطبین باشد.
Animafest Zagreb در طی شش روز برگزاری علاوه بر نمایش آثار بخش رقابتی، مرور آثار و کارنامه فیلمسازان، سخنرانی­‌ها، نمایشگاه­‌ها، نشست­‌های پیچینگ، نشست­‌های نقد بررسی و گفت‌گو و کارگاه­‌های آموزشی نیز در برنامه این رویداد قرار دارد.
نکته­ ویژه‌­ای که می‌توان از مرور آثار منتخب این جشنواره و روند پخش آن­‌ها دربافت این است که حضور در جشنواره بین­‌المللی Animafest Zagreb فرصتی کم­‌نظیر را برای فیلم­ساز جهت ارائه فیلم خود در ادامه روند پخش و فروش فیلم به ارمغان می­‌آورد. این فرصت بی­‌شک ناشی از شناخت دقیق برنامه­‌ریزان این جشنواره از فضای جهانی انیمیشن و تولیدات آن است. چرا که می­‌توان دید این جشنواره نیز مانند دیگر رویدادهای معتبر انیمیشن تاثیر زیادی در روند تولید آثار این حوزه دارد. تاثیری که جشنواره­‌های مشابه و معروف انیمیشن همچون جشنواره انیمیشن Annecy فرانسه و هیروشیمای ژاپن، که به نوعی قطب نمایش آثار انیمیشین به حساب می‌­آیند، در روند تولید آثار داشته‌­اند. قطعا تجربه­ ۴۵ دوره برگزاری این جشنواره توسط نهادی که خود یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز آکادمیک در این حوزه است، در کیفیت آثار منتخب و نیز برگزاری آن بی‌­تاثیر نبوده است.

مدیر هنری این رویداد مهم دانیل شولیچ، Animafest Zagreb را محلی برای الهامات هنری، خلاقیت، تبادل ایده‌­ها، ابداع ارتباط و برخورد فرهنگ­‌ها می‌داند. جشنواره بین‌­المللی انیمیشن Animafest Zagreb در بخش‌­های مسابقه آثار کوتاه، بلند، آثار تولید شده در کرواسی، آثار دانشجویی و آثار مناسب برای کودکان برگزار می­گردد.
در بخش آثار انیمیشن کوتاه چهار جایزه زیر به برگزیدگان اهدا می­گردد.

  • جایزه بزرگ در بخش آثار کوتاه به بهترین فیلم جشنواره به همراه پاداش نقدی به ارزش ۲۵۰۰ یورو
  • جایزه Golden Zagreb برای خلاقانه­ترین و نوآورانه­ترین دستاورد در میان آثار به همراه پاداش نقدی به ارزش ۲۰۰۰ یورو
  • جایزه ZlatkoGrgić برای بهترین اثر اول مراکز آموزشی و آکادمیک به همراه پاداش نقدی به ارزش ۱۵۰۰ یورو
  • جایزه M برای بهترین اثر از دیدگاه مخاطبان

چهل و ششمین دوره جشنواره جهانی آثار انیمیشن Animafest Zagreb هر سال در دو هفته اول ماه ژوئن در شهر زاگرب کشور کرواسی برگزار می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه