en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۴: Stiges (فیلم‌­های فانتزی و تخیلی کاتالونیا)/ معرفی بخش‌های مختلف و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: اگر بنا باشد از برترین جشنواره فیلم­‌های فانتزی نام ببریم بی‌­شک نمی­توان به راحتی از جشنواره بین‌­المللی فیلم‌­های فانتزی و تخیلی کاتالونیا که با نام SITGES شناخته می­‌شود، چشم پوشید.

رویدادی کم‌­نظیر که سال ۱۹۶۸ کار خود را در غالب هفته فیلم­های بین‌­المللی ترسناک و فانتزی آغاز کرد، اما در ادامه تبدیل به محلی برای ملاقات عاشقان این جنس از سینما به عنوان فیلمساز با مخاطبان حرفه‌­ای خود شد. جشنواره SITGES به واسطه­ انتخاب­‌هایی درست در نمایش آثار و ساختاری منظم توانسته است مخاطبان سینمای فانتزی را از سرتاسر دنیا به کاتالونیا بکشاند تا طی ده روز برگزاری جشنواره علاوه بر مشاهده­ برجسته‌­ترین و جدیدترین آثار فانتزی و ترسناک سینمایی و کوتاه از دیگر بخش‌­های این رویداد استفاده نمایند.
این جشنواره هر سال علاوه بر میزبانی از نمایش فیلم‌­ها، کنفرانس‌­ها و نشست­‌هایی تخصصی پیرامون سینمای فانتزی و وحشت را نیز برگزار می­نماید. نکته جالب توجه که پیش از این در معرفی جشنواره Cinequest به آن اشاره کرده بودم، توجه جشنواره­‌های نوگرا به فناوری­‌های تازه وارد در عرصه سینمای دیجیتال است. جشنواره SITGES نیز مانند جشنواره Cinequest در آمریکا، توجه ویژه‌­ای به آثار تولید شده مبتنی بر فناوری VR و آثار فیلمبرداری شده به صورت ۳۶۰ درجه دارد.
یکی از جذابیت­‌های این رویداد برای مخاطبان عمومی آن، حضور کارگردانان و چهره‌­های سرشناس سینمای فانتزی و وحشت با آثار خویش و یا به عنوان میهمان ویژه در این جشنواره است. افرادی چون گیرمو دل تورو، کیم کی دوک، جودی فاستر، آنتونی هاپکینز، کوئنتین تارانتینو، دیوید کراننبرگ و گاپار نوئه در سال­‌های اخیر در این رویداد حضور داشته و حتی در آخرین دوره­ی برگزاری این رویداد نوئه با تازه‌­ترین اثر خود CLIMAX برنده بهترین فیلم بلند این جشنواره نیز گردید. از دیگر نکات جالب دوره آخر این جشنواره که در اکتبر ۲۰۱۸ برگزار گردید حضور فیلم «خوک» مانی حقیقی در آن بود که حسن معجونی جایزه­ بهترین بازیگر مرد این جشنواره را نیز برای بازی در این اثر دریافت کرد.

این جشنواره شامل ۱۳ بخش است و بخش مسابقه اصلی این جشنواره شامل آثار بلند و کوتاه در ژانر فانتزی است. آثار کوتاه این بخش باید زیر ۳۰ دقیقه باشند. برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه بخش اصلی جشنواره SITGES به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا برای بررسی نامزدهای بهترین فیلم کوتاه جشن اسکار معرفی خواهد شد.

از دیگر بخش‌­های جشنواره می­توان به Orbita (آثار نزدیک به ژانر فانتزی، مانند کمدی­‌های سیاه، هیجانی و…)، Noves Visions (آثاری با تم فانتزی و رویکردی تجربی)، بخش پانوراما و بخش انیمیشن که پذیرای آثار بلند و کوتاه انیمیشن است نام برد. آثار کوتاه این بخش باید زیر ۳۰ دقیقه باشند. برنده جایزه بهترین انیمیشن کوتاه این بخش از جشنواره SITGES به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا برای بررسی نامزدهای بهترین انیمیشن کوتاه جشن اسکار معرفی خواهد شد.

بخش Brigadoon که مختص آثار مستقل بلند، کوتاه و مستند با فضای فانتزی و یا وحشت است که فرصتی مناسب برای آثار کم هزینه و مستقل از سرتاسر دنیا به حساب می‌آید تا در این جشنواره به مخاطبین این سینما معرفی گردند.

دیگر بخش­های این جشنواره عبارت‌­اند از:

Seven Chances (آثاری غیرمدرن، اغلب مربوط به ۱۵ سال پیش که نشانگر سیر تغییرات در این حوزه از فیلمسازی را بازنمایی می­کند)

Midnight X-treme (بخش آثار ژانر وحشت)

Sitges Classics (بخش آثار کلاسیک فانتزی و ترسناک)

Serial Sitges (بخش آثار تلویزیونی، سریال­‌های اینترنتی و تلویزیونی)

Sitges Coming Soon (بخش آثار در شرف نمایش که اختصاص به سینمای اسپانیا، کاتالان و آمریکای لاتین دارد)

SlatixSitges Cocoon (بخش آثار تولید شده توسط فناوری تصویربرداری ۳۶۰ درجه و VR)

این جشنواره می‌­تواند فرصتی کم ­نظیر برای اکران آثاری با ژانر فانتزی و یا ترسناک باشد. فرصتی که به طبع آن ظرفیت فروش این آثار را نیز در فضای تخصصی مرتبط با آن در آینده نیز فراهم می­‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه