en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۵: جشنواره جهانی فیلم قاهره

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین­ المللی فیلم قاهره را می­توان معتبرترین و همچنین قدیمی ترین جشنواره بین ­المللی فیلم در مصر و همچنین در آفریقا، جهان عرب و خاورمیانه دانست. جشنواره­ای که در شهر قاهره مصر هر سال به جز در سال­‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ برگزاری گردیده است.
این رویداد یکی از ۱۵ رویداد سینمایی معتبر و طبقه­ بندی شده در رتبه «الف» فدراسیون بین­ المللی انجمن­ های تهیه­ کنندگان فیلم (FIAPF) است، که در سال ۱۹۷۶ توسط نویسنده، ادیب و منتقد مصری کمال الملاخ بنیان گذاشته شد، تا نقش مصر در تولید، عرضه و نمایش آثار سینمایی را پررنگ ساخته و زمینه­ ای برای ارتباط میان سینمای ملت­ های عرب و سینمای بین­ المللی را فراهم کند.
مصر به عنوان یکی از قدیمی­ترین فرهنگ­ های خاورمیانه و دنیای عرب به تولید آثار سینمایی ورود پیدا کرده است همواره در عرصه ارائه­ نگاهی بدیع و شگفت ­انگیز از جهان پر حادثه و ویژه­ پیرامون خود پیشتاز بوده است. سینمایی با بیش از ۱۰۰ سال پیشینه هنری و هنرمندان و مخاطبانی حرفه­ ای، بی­شک زمینه را برای برگزاری جشنواره­ای معتبر فراهم آورده است. با اینکه از تاثیر خود این جشنواره در شکل دهی سلیقه و نگاه مخاطبان، منقدان و هنرمندان مصری نیز نباید غافل شد.

جشنواره بین­ المللی فیلم قاهره ابتدا به مدت هفت سال توسط انجمن نویسندگان و منتقدان مصری برگزار می­گردید، سپس جامعه سندیکاهای هنرمندان و وزارت فرهنگ مصر عهده ­دار مسئولیت برگزاری آن شدند و در سال­های اخیر مجددا انجمن نویسندگان و منتقدان مصری نیز به جمع برگزارکنندگان این رویداد اضافه گشته ­است.

این رویداد تا به امروز میزبان هنرمندان برجسته ­ای بوده است که برخی از مطرح­ترین افرادی که در این جشنواره برگزیده شده و جایزه دریافت کرده ­اند عبارت­اند از رابرت وایز، الیا کازان، الیور استون، مصطفی آکاد و مایکل­ آنجلو آنتونیونی. حضور این نام­ ها در کنار آثار برجسته ­ای که هرساله در این جشنواره به نمایش درمی­ آیند را می­توان اعتبار به دور از خدشه­ این رویداد سینمایی تعبیر کرد.

از جوایز اصلی این جشنواره می­توان به هرم طلایی برای بهترین فیلم بخش رقابت بین­ المللی، جایزه نجیب محفوظ برای بهترین فیلم­نامه، جایزه فاتن حمامه (به افتخار بازیگر سرشناس مصری) برای بهترین دستاور هنری، جایزه فیپرشی (جایزه اهدایی از فدارسیون بین ­المللی منتقدان فیلم) و جایزه یوسف شاهین در بخش سینمای فردا برای بهترین فیلم کوتاه اشاره کرد.
نکته­ جالب توجه به خصوص برای فیلمسازان کوتاه درباره­ این جشنواره آن است که با وجود حضور این جشنواره در لیست ۱۵ جشنواره رتبه «الف» در لیست FIAPF این جشنواره معتبر سینمایی مورد تایید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در بخش فیلم­های کوتاه نیست. با این حال اما حضور آثار فیلمسازان جوان در این جشنواره فرصتی بی­ بدیل برای آن­ها به ارمغان می­ آورد تا با تهیه­ کنندگان، پخش­ کنندگان و هنرمندان بسیاری که هرسال در فصل برگزاری این رویداد در انتهای پاییز در ماه نوامبر، عازم مصر می­شوند ملاقات و هم­نیشینی داشته­ باشند.
از دو روز پیش چهلمین دوره جشنواره بین­ المللی فیلم قاهره در مصر برنامه خود را آغاز نمود و تا ۲۹ نوامبر به نمایش آثار منتخب خود، برگزاری جلسات ویژه گفت­ وگو و دیگر رویدادهای سینمایی مرتبط می ­پردازد.

  برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه