en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۶: جشنواره فیلم‌های کوتاه آسیایی بوسان کره‌جنوبی

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین‌­المللی فیلم کوتاه بوسان در سال ۱۹۸۰ در کره جنوبی بنیان نهاده شد. رویکرد اولیه این رویداد فراهم آوردن بستری صمیمانه برای نمایش آثار کوتاه سینمایی و کشف و معرفی استعدادهای این حوزه بود. رویکردی که در طی سالیان متمادی این جشنواره را به یکی از مطرح­ترین و معتبرترین جشنواره تخصصی فیلم کوتاه در آسیا و جهان بدل گشته است.
از سال ۲۰۰۰ میلادی این جشنواره با تغییر نام خود به «جشنواره فیلم­‌های کوتاه آسیایی بوسان» افق دید خود را بر معرفی و کشف نخبگان کشف نشده­ سینمای آسیا و معرفی آنان به جامعه سینمای حرفه‌­ای آسیا و جهان، قرار داد. در سال ۲۰۱۰ بار دیگر این جشنواره نام خود را به نام فعلی این رویداد تغییر داد تا این رویکرد را با نگاهی جهانی ادامه دهد.
دستیابی به جشنواره بین‌­المللی فیلم کوتاه بوسان به اهدافی که متاثر از رویکرد مدیران این جشنواره در سال­‌های اخیر بوده است، باعث شده تا این رویداد به شمار جشنواره­‌های آسیایی مورد تایید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا اضافه گردد. نکته جالب در این­ باره آن است که این جشنواره به سبب نگاه ویژه و دقیقی که نسبت به سینمای کوتاه کره جنوبی و سینمای جهان دارد، برندگان جایزه بخش‌­های مسابقه سینمای بین­‌المللی و مسابقه سینمای کره جنوبی را برای نامزدی کسب جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه به این آکادمی معرفی می­کند.
این جشنواره علاوه بر ایجاد فرصت برای نمایش آثار کوتاه و جلب نظر مخاطبین در جهت گسترش این آثار، با حمایت از تولید و ساخت فیلم کوتاه هر سال موجب گسترش تولیدات این حوزه از سینما نیز می­‌گردد.
جشنواره بین‌­المللی فیلم کوتاه بوسان هر سال در کنار نمایش آثار در بخش مسابقه سینمای کره جنوبی و سینمای بین­‌المللی، نمایش ویژه فیلم­‌های کوتاه بین‌­المللی، نمایش آثار ویژه خانواده­‌ها و نیز نمایش‌­های اختصاصی دیگر، به برگزاری نشست­‌های گفت­‌و­گو محور و آموزشی نیز اقدام می­کند.
اعتبار بین‌­المللی جشنواره باعث گردیده است که هر سال تعداد زیادی از تهیه­‌کنندگان مطرح سینمای جهان، پخش­‌کننده­‌های بین­‌المللی و نیز خریداران فیلم­ کوتاه، فرصت دیدن آثار و انتخاب محتوا برای مخاطبین خود را به واسطه حضور در این جشنواره از دست ندهند، این امر از انتخاب دقیق و هنرمندانه آثار تا برنامه­‌ریزی درست نمایش فیلم­‌ها سرچشمه می­گیرد. همین ویژگی­‌ها نیز باعث گردیده تا این جشنواره در کنار دیگر رویداد مطرح سینمایی کره جنوبی به نام «جشنواره بین­‌المللی فیلم بوسان» به یکی از پرمخاطب­‌ترین جشنواره­‌ها و رویداد­های فرهنگی کره­ جنوبی تبدیل گردد. نکته لازم به توجه پیرامون این دو فستیوال به ظاهر هم نام، اما متفاوت، آن است که نام جشنواره بین‌­المللی فیلم بوسان در لیست جشنواره­‌های مورد تایید آکادمی علوم و هنر­های سینمایی به چشم نمی­‌خورد و از طرفی جشنواره بین­‌المللی فیلم کوتاه بوسان نیز در هیچ­کدام از بخش‌­های معرفی شده توسط فدراسیون بین­‌المللی انجمن­‌های تهیه­‌کنندگان فیلم (FIAPF حضور ندارد. مساله‌­ای که شاید در نگاه اول برای هر دو جشنواره عجیب به نظر برسد، اما بی­‌شک از اعتبار نگاه هیچ­کدام از آن­ها در فضای حرفه‌­ای سینمای جهان نمی­‌کاهد. به زودی به معرفی جشنواره­ بین‌­المللی فیلم بوسان که در گذشته پوسان نام داشت نیز، خواهیم پرداخت.
یکی دیگر از نکات جالب توجه در این جشنواره جایزه­‌های نقدی این رویداد است که تاثیر نقش حمایتی خود از سینمای کوتاه را چندین برابر پررنگ کرده است. جایزه بزرگ این جشنواره معادل ۸۸۰۰ دلار، و جایزه برتر جشنواره معادل ۴۴۰۰ دلار است و در کنار این­‌ها جایزه بهترین فیلم از نگاه داوران معادل ۱۷۰۰ دلار است.

سی و پنجمین دوره جشنواره بین‌­المللی فیلم کوتاه بوسان در سال میلادی پیش ­رو از تاریخ ۲۴ الی ۲۹ آپریل برگزار خواهد شد.

همچنین این جشنواره تا تاریخ ۳ ژانویه سال ۲۰۱۹ پذیرای آثار فیلمسازان بین‌­المللی است.

  برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه