en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۷: جشنواره بین‌المللی Foyle ایرلند شمالی

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین‌­المللی فیلم Foyle سی و یک سال پیش در لاندن­دری ایرلند شمالی بنیان گذاشته شد. مدیران این رویداد از همان سال­‌های ابتدایی استراتژی جامع و منسجمی را در راستای گسترش جشنواره پیش گرفته‌اند. ارتباط مستمر و گسترده میان سایر فرم­‌های هنری همچون فیلم، موسیقی، انیمیشن و فرم­‌های نوین فرصت­‌های جدیدی برای تولید، تمرین، پژوهش و یادگیری و نیز نمایش آثار فراهم آورده است. نکته قابل اهمیت در جشنواره Foyle، نگاه جهت‌­دار نسبت به محتوایی است که این جشنواره برای مخاطبین خود عرضه می­‌کند. برنامه‌­ریزی اصلی این جشنواره بر اساس مطالعه و شناخت نگاه مخاطبین این رویداد شکل می­‌گیرد. شاید همین نکته است که این رویداد از ابتدا تاکنون محبوبیت خود را نزد مخاطبین ایرلندی خود حفظ کرده ­است. این رویداد در طول دوره برگزاری خود، تمرکز فراوانی روی برگزاری ورکشاپ­‌ها، رویدادهای نمایشی و ارائه و سخنرانی­‌های در مدارس و کالج­‌ها دارد. امری که سبب می­شود مخاطبین این حرف‌ه­ای این جشنواره با شناخت و درک بالاتری نسبت به سینما قدم به سالن‌­های اکران­‌های اصلی بگذارند.

در کنار اهداف آموزشی و ساختاری، این جشنواره نگاهی ویژه به تولیدات بومی و منطقه‌­ای نیز دارد. نگاهی که سبب می­‌شود تولیدکنندگان آثار سینمایی که به صورت بومی در قالب­‌های لزوما نه چندان حرفه‌­ای فعالیت می­‌کنند، فرصت دیده شدن و تضارب آراء با فعالان حرفه­‌ای در این حوزه را پیدا کنند. این هم‌نشینی شامل کارگاه­‌هایی با موضوع جلوه­‌های ویژه، کاپوزیت، نویسندگی، فیلمبرداری، بازیگری و تولید انیمیشن می­‌شود. علاوه بر آن جلساتی با حضور تاریخ­ پژوهان سینمایی و نویسندگان مجلات فعال در این حوزه نیز برگزار می­‌گردد.

جشنواره بین­ المللی فیلم Foyle در سه بخش اصلی برگزار می­‌گردد.

  • بخش فیلم­‌های کوتاه بین‌­المللی
  • بخش فیلم­‌های کوتاه انیمیشن
  • بهش فیلم­‌های کوتاه ایرلندی

در همه بخش‌­های این جشنواره فیلم‌­های کوتاه زیر ۴۰ دقیقه مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

یکی از نکات جالب توجه این رویداد آن است که هر سه جایزه بهترین فیلم در هر بخش در این جشنواره مورد تایید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا قرار دارد. به طوری که برندگان جوایز بهترین فیلم کوتاه بین­‌المللی، بهترین انمیشن کوتاه و بهترین فیلم­ کوتاه ایرلندی به این مرکز جهت بررسی نامزدی‌شان برای جایزه بهترین فیلم و انیمیشن کوتاه جایزه اسکار معرفی می­‌گردند.

سی و یکیمن دوره جشنواره بین­‌المللی Foyle در Nerve Center در شهر Derry واقع در ایرلند شمالی در تاریخ ۱۶ الی ۲۵ نوامبر برگزار گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه