en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۸: جشنواره بین‌المللی ملبورن استرالیا

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین­‌المللی فیلم ملبورن با قدمتی ۶۸ ساله یکی از قدیمی­‌ترین رویدادهای سینمایی جهان به حساب می­‌آید. این جشنواره در سال ۱۹۵۲ در شهر ملبورن استرالیا بنیان گذاشته شد و یکی از چهار جشنواره اصلی ملبورن در کنار جشنواره­‌های انیمشن ملبورن، جشنواره اقلیت­‌های جنسیتی ملبورن و جشنواره فیلم­‌های زیرزمینی ملبورن است. این جشنواره بزرگترین رویداد سینمایی در استرالیا و نیم­کره جنوبی است و همین امر باعث شده تا از سال ۲۰۱۳ آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، موسسه فیلم استرالیا و آکادمی فیلم و هنرهای تلویزیونی بریتانیا این جشنواره را در زمره جشنواره‌­های معتبر سینمایی جهان طبقه‌­بندی نمایند. این جشنواره در کنار برگزاری رویدادهای نمایشی فیلم در مراکز و سالن­‌های متعدد در طول برگزاری جشنواره طی ۱۸ روز، میزبان تنها بازار فیلم استرالیا و نیوزلند با نامSouth 37° است. بازاری جهانی که میزبان بیش از ۴۰ عرضه­ کننده مطرح بین ­المللی، ۱۰۰ تهیه ­کننده استرالیایی و نیوزلندی و کمپانی­‌هایی همچون Studio Canal Paramount Pictures, BBC Films, Independent و  Miramax Films است.


از سال ۱۹۶۲ جشنواره بین ­المللی فیلم ملبورن درکنار مسایقه معتبر و جذاب فیلم بلند، مسابقه فیلم ­کوتاه را نیز به برنامه سالانه برگزاری خود اضافه کرد. معتبرترین جایزه این بخش نیز از سال ۱۹۶۵ به عنوان جایزه بزرگ بخش فیلم کوتاه شناخته شده و برنده آن به همراه برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه استرالیایی به آکادمی علوم و هنر­های سینمایی آمریکا برای جایزه اسکار و آکادمی فیلم و هنرهای تلویزیونی بریتانیا برای جایزه بفتا نیز معرفی می‌گردد.
در کنار این دو جایزه، جوایز دیگری نیز در جشنواره بین ­المللی فیلم ملبورن در بخش مسابقه فیلم کوتاه به برگزیدگان اهدا می­گردد. جوایزی همچون جایزه بهترین فیلمساز نوظهور استرالیایی، جایره بهترین فیلم کوتاه داستانی، جایزه بهترین انیمیشن کوتاه، جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه، جایزه بهترین فیلم کوتاه تجربی و جایزه ویژه هیات داوران نیز در این بخش اهدا می‌شود.

یکی از جالب ­ترین نکات پیرامون جشنواره بین ­المللی فیلم ملبورن، رویدادی است که به نوعی برخلاف رویکردهای مضمونی این جشنواره در ملبورن استرالیا شکل گرفت. جشنواره فیلم­‌های زیرزمینی ملبورن با نام کامل Melbourne Underground Film Festival از سال ۲۰۰۰ شکل گرفت تا میزبان فیلم‌­هایی باشد که با سویه‌­های جشنواره بین ­المللی فیلم ملبورن هم­راستا نبوده است. این جشنواره در انتخاب آثار خود توجه را بر آثاری معطوف می‌نماید که بیشتر در قالب سینمای ژانر، آوانگارد و پیشرو می­گنجند.

تقابل این دو رویداد برجسته سینمایی در ملبورن بی­شک هیچکدام را در جایگاهی والاتر از دیگری قرار نمی­دهد. بلکه بی­شک این دو رویداد نمایان­گر دو رویکرد متفاوت در نمایش و انتخاب آثار تولیدی در مدیوم سینما است.

جشنواره بین­ المللی فیلم ملبورن با گذشت ۶۸ سال از برگزاری خود نشان داده است که در میان برجسته‌­ترین جشنواره­‌های سینمایی جای می­گیرد. آثار برجسته منتخب، نمایش‌­های منظم و گسترده، بازار فیلمی مهم در منطقه و نیز کیفیت آثاری که برگزیده این جشنواره بوده­اند نمایانگر این جایگاه برجسته هستند.

  برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه