en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۴۰: جشنواره Ann Arbor آمریکا

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین­ المللی فیلم Ann Arbor را می­توان قدیمی­ترین جشنواره فیلم­‌های آوانگارد و تجربی دانست. رویدادی که در سال ۱۹۶۳ توسط George Manupelli بنیان گذاشته شد و هم ­اکنون به یکی از معتبرترین رویداد­های سینمایی جهان در تمامی گونه­‌ها و ژانرهای سینمایی به خصوص آثار تجربی و آوانگارد تبدیل شده است. این رویداد در طی۶ روز برگزاری بیش از ۱۸۰ اثر کوتاه، نیمه بلند و بلند داستانی، مستند، تجربی، انیمیشن و آثار مبتنی بر پرفورمنس از بیش از ۲۰ کشور جهان را در معرض دید مخاطبین خود قرار می­دهد.

حضور نام­‌هایی بزرگ در تاریخچه این جشنواره را می‌­توان نشانه­ اعتبار نگاه هنری این رویداد تلقی کرد. هنرمندانی که جشنواره بین‌­المللی Ann Arbor نخستین آثار تاثیرگذار آنان را برای نمایش در برنامه خود برگزیده است. در این میان می­‌توان از کارگردانان و هنرمندانی چون اگنس واردا، برایان دی‌پالما، اندی وارهول، گاس ون سنت، و کنت انگر نام برد.

یکی از ویژگی‌­های این جشنواره همچون دیگر جشنواره­‌های معتبر عرصه سینما دعوت از هنرمندان مطرح برای ارائه­ اثرشان در قالب یکی از برنامه‌­های رویداد بوده است. در سال­‌های اخیر اما مدیران این رویداد سهم آثار دعوت شده را تا ۴۰ درصد کاهش داده‌­اند به طوری که هم ­اکنون تنها ۱۰ درصد از آثار حاضر در بخش‌­های رقابتی جشنواره توسط مدیران و برنامه­‌‌ریزان این رویداد برای شرکت در بخش رقابتی دعوت می­‌گردند. این امر موجب شده تا پروسه انتخاب در این رویداد بیشتر متکی به نگاه زیبایی­‌شناسانه اعضای هیات­‌های انتخاب جشنواره باشد و فرصت­‌های بیشتری برای حضور آثار متنوع در این رویداد فراهم گردد.

کیفیت آثار انتخاب شده در جشنواره­ بین­‌المللی فیلم Ann Arbor، تنوع برنامه‌­های برگزار شده و نیز توجه گسترده مخاطبان و فیلمسازان محلی و بین‌المللی به این رویداد باعث شده تا آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا آثار کوتاه برگزیده در این جشنواره را برای حضور در جشن اسکار دانشجویی و نامزدی برای کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه در جشن اسکار معتبر بداند.

در کنار کسب اعتبار برای حضور در جشن­‌های برگزار شده توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی این جشنواره مجموعا ۲۰ هزار دلار آمریکا به عنوان جایزه نقدی برای برگزیدگان هیات داوری در بخش‌­های مختلف در نظر گرفته است. پنجاه و هفتمین دوره جشنواره بین‌­المللی فیلم Ann Arbor امسال از تاریخ ۲۶ الی ۳۱ ماه مارس در شهر Ann Arbor واقع در ایالت میشیگان آمریکا برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه