en
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۲۳: Show me Shorts / معرفی بخش‌های مختلف، جوایز و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره فیلم Show me Shorts در کشور نیوزلند پیشروترین جشنواره فیلم این کشور محسوب می‌گردد. هدف اصلی این جشنواره فراهم آوردن فرصت اکران بهترین و جدیدترین آثار کوتاه جهان برای مخاطبان منطقه‌ای خود است. این جشنواره تاثیر شگرفی در شکل گیری و پرورش اجتماع فیلمسازان کوتاه در کشور نیوزلند داشته است. اعتبار آثار منتخب، اثرگذاری زیاد و نگاه ویژه و حرفه ای به فیلم کوتاه باعث گردیده که این جشنواره ۱۳ سال پس از نخستین دوره برگزاری‌اش، توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا برای معرفی آثار حاضر در لیست منتخبین فیلم کوتاه جایزه اسکار، معتبر شناخته شود.

هرسال تیمی با تجربه از برنامه‌ریزان جشنواره‌ای، منتخبی از بهترین آثار کوتاه منطقه‌ای و جهانی را برای اکران در جشنواره Show me Shorts انتخاب می‌کنند. این جشنواره معرفی و ارائه آثار کوتاه داستانی مطرح را بر اساس اولویت جذب مخاطبین در دستور کار خود قرار داده است و در کنار آن توجه ویژه ای نیز به آثاری دارد که نخستین نمایش خود را در این جشنواره تجربه می کنند.

این جشنواره که در سال ۲۰۰۶ کار خود را با تنها یک مرکز نمایش فیلم آغاز کرد، اکنون پس از گذشت ۱۲ دوره از برگزاری آن، تبدیل به رویدادی ملی شده است که در ۲۵ سینما در سراسر نیوزلند به نمایش آثار کوتاه می پردازد.

یکی دیگر از ویژگی های این جشنواره توجه ویژه به شکل گیری و پیشرفت شبکه فیلمسازی کوتاه و معرفی فیلمسازان حاضر در جشنواره به شرکت ها و مراکز حرفه ای مرتبط و مورد نیاز است. رویدادی هایی چون سخنرانی های فیلم کوتاه، کارگاه های آموزشی و فیلمسازی و … باعث شده اند فیلمسازان از این ظرفیت حرفه ای برای فرصت سازی و جذب سرمایه برای آثار بعدی خود استفاده نمایند. به گفته خود این جشنواره، جشنواره show me shorts عاشق فیلمسازان، خلاقیتشان، نگاهشان، سوالاتشان و چگونگی گرد هم آمدنشان به واسطه داستان‌هاست.

جشنواره فیلم Show me Shorts در چهار بخش زیر برگزار می‌گردد.

  • بخش فیلم های تولید نیوزلند
  • بخش فیلم های بین المللی
  • بخش خارج از مسابقه
  • بخش ویژه موزیک ویدئوهای تولید نیوزلند

همچنین جشنواره هر ساله جوایز زیر را به برگزیدگان خود اهدا می‌نماید:

جایزه بهترین فیلم تولید نیوزلند: برنده این جایزه علاوه بر ۲۰۰۰ دلار نیوزلند جایزه نقدی و معرفی به اسکار می‌تواند تا سقف ۱۰۰۰۰ دلار نیوزلند از پشتیبانی و سرویس های پس تولید و تا ۵۰۰۰ دلار نیوزلند در حوزه اجاره تجهیزات سینمایی استفاده نماید.

جایزه بهترین فیلم بین المللی: برنده این جایزه ضمن معرفی به اسکار، ۲۰۰۰ دلار نیوزلند نیز جایزه نقدی دریافت می‌کند.

دیگر جوایز این جشنواره عبارتند از: جایزه بهترین کارگردانی، تدوین، فیلم دانشجویی، فیلم برداری، بازیگر و فیلمنامه.

همچنین دو جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان و جایزه ویژه هیات داوران نیز اهدا خواهد شد.

سیزدهمین دوره جشنواره فیلم show me Short در کشور نیوزلند از تاریخ ۶ الی ۳۱ اکتبر امسال برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه