en
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: چگونه رنگ بر نحوه‌ فیلم دیدن ما تاثیر می‌گذارد؟

۲۴ فریم – سرویس آموزش: در ویدیوی این هفته قصد داریم شما را با نکاتی کاربردی و البته با نگاهی تئوریک در زمینه‌ی استفاده مناسب و تاثیرگذار از رنگ در فیلم‌ها آشنا کنیم.

مبحث رنگ در سینما قدمتی دیرین دارد؛ به گونه‌ای که اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به پیشینه‌ی آن بیندازیم، متوجه می‌شویم که گرچه در دوران سینمای صامت اغلب فیلم‌ها به صورت سیاه و سفید بوده‌اند، اما باز هم تفاوت در کیفیات آن‌ها مهم بوده است. برای مثال در میزان غلظت و اشباع آن رنگ (ولو رنگ مشکی) این تفاوت و اهمیت دیده می‌شود. نیپس، داگر، هرتشل، اوتونیرو و سیباک از کسانی بودند که تلاش کردند با پرس کردن کلرید نقره خالص میان دو قطعه شیشه که لبه‌ی آن موم شده بود عکاسی رنگی را به وجود بیاورند. تلاش‌های بسیاری برای رسیدن به این مهم صورت گرفته که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تلاش‌های عکاس انگلیسی پیشگام مکتب برایتون، ج. آ. اسمیت، است که در نهایت فرآیند رنگی کردن را به ثمر رساند. تصویربرداری رنگی در سال ۱۹۳۹ (که سالی مهم در هالیوود محسوب می‌شود) به منصه‌ی ظهور رسید و روشی جدید بنام پالِت رنگی خلق شد و نقشی مهم در تولیدات فیلم‌ها بازی کرد و کم کم بعنوان تمهیدی انکارناپذیر در روند فیلمسازی مد نظر قرار گرفت؛ به گونه‌ای که امروزه استفاده از رنگ و پارامترهای مربوط به آن به یکی از مسائل مهم و قابل تأمل در فیلمسازی تبدیل شده و فیلمسازان حساب ویژه‌ای روی آن باز می‎‌‌‌کنند. رنگ‌ها در فیلم‌ها کاربردهای متفاوتی می‌توانند داشته باشند. آن‌ها می‌توانند بینندگان را به لحاظ عاطفی، فیزیکی و روانی تحت تاثیر قرار دهند. همچنین رنگ می‌تواند هماهنگی (هارمونی) خاصی ایجاد کند یا به خلق تنش در صحنه کمک کند. همان طور که درفیلم «هفت مرد از حالا» ساخته باد بوتیچر، که یک وسترن درجه یک است، همچنان که تنش دراماتیک شدت می‌گیرد ما از مرغزارهای سبز و پر علف به سوی صخره‌های دلتنگ‌کننده و بی‌پایان و خشکی شن و بیابانی برده می‌شویم که رویارویی نهایی درآنجا رخ می‌دهد. رنگ‌ها در خلال داستانگویی نیز می‌توانند موثر واقع شوند. آن‌ها می‌توانند توجه بینندگان را به جزئیاتی خاص جلب نمایند، لحن فیلم را تعیین کنند، رفتارها و برخوردهای شخصیت‌ها را مشخص کنند، عکس‌العمل‌های روانی را نمایش داده و تغییرات داستان را نشان دهند.

در این فیلم – مقاله، که به طور اختصاصی از سوی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ترجمه و زیرنویس شده است، به بررسی کاربرد رنگ در فیلم‌ها پرداخته می‌شود و با ارائه مثال‌هایی سعی می‌شود به درک هر چه بیشتر تاثیر آن کمک شود.

 

ترجمه: نگار عباس‌پور

زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه