en
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: هفت راه حفظ خلاقیت و ثبات‌قدم برای فیلم‌سازان

۲۴ فریم – کیانا نیکلایی: پیشبرد روند کار با حفظ خلاقیت برای هر هنرمندی یک دغدغه‌ی اساسی‌ست و هنرمند فیلم‌ساز نیز از این قاعده مستثنا نیست. این بسیار مهم است که هنرمند فیلم‌ساز همواره خود را با چالش‌هایی مواجه بداند که او را به یافتن راه‌حل‌هایی خلاقانه برای حل مشکل وادارد. در این یادداشت، به هفت نکته اشاره شده است که می‌تواند در راستای حفظ خلاقیت و ثبات‌قدم برای فیلم‌سازان در مسیر حرفه‌ای‌شان مفید واقع شود.

جولین کاست

برای ما فیلم‌سازان و خلق‌پیشگان، یافتن زمان برای پروژه‌های شخصی همیشه آسان نیست. خیلی اوقات کار، سفر و زندگی توجه ما را به جهاتی می‌کشانند که تمرکز روی فعالیت‌های خلاقانه‌ای را که به خودمان قول داده بودیم در اولویت قرارشان دهیم دشوار می‌کند. من اپراتور پهپاد فیلم‌برداری ساکن نیوجرزی هستم و برای من ساخت مداوم محتوای جدید می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد، چرا که عوامل فصلی و آب و هوا بر تعداد روزهای کاری‌ام تأثیرگذار هستند.

چندی پیش با گوش دادن به قسمتی از پادکست «این هفته در عکس» (This Week In Photo)، که در آن جولین کاست- که خود را «هنرمند لنزمحور» می‌خواند و نویسنده، مربی و طرفدار پروپاقرص ادوبی است- راجع به چالش‌هایی که سر راه او هم در اولویت‌بندی زمانی پروژه‌های شخصی قرار می‌گیرد صحبت می‌کرد، امیدوار شدم. کاست تکنیک‌هایی را که برای تداوم خلاقیت و مسئولیت بر روی خودش به کار می‌بندد توصیف کرد و این به نظرم دقیقاً همان چیزی رسید که برای هنرمندان در هر زمینه‌ای، به خصوص فیلم‌سازان، سودمند خواهد بود.

پس بدون مقدمه‌چینی بیش‌تر، این‌جا تمرین‌های جولین کاست را برای کمک به هنرمندانی که سرشان شلوغ است آورده‌ایم تا بتوانند وقت لازم را برای تداوم رشد خلاقیت‌شان بیابند.

۱- خلاقیت را در زندگی روزمره بگنجانید.

کاست پیشنهاد می‌کند که راه‌هایی برای گنجاندن خلاقیت در زندگی روزمره‌تان بیابید. در برنامه‌ی روزانه‌تان فضا و زمان برای فعالیت خلاقانه پیدا کنید. این برای کاست به صورت پروژه‌های کوچکی تحقق می‌پذیرد که با برنامه‌ی کار و سفرهای‌اش هم‌خوانی دارند. او پروژه‌هایی انجام داده شامل عکس‌هایی که از پشت پنجره‌ی هواپیما طی سفرهای کاری‌اش گرفته شده‌اند.

۲- سر و ته کار کنید.

این هم توصیه‌ای برای سازمان‌دهی کارهاست و هم برای ارتقای کیفیت‌شان. کاست پیشنهاد می‌کند با نتیجه‌ی دلخواه‌تان و تجزیه‌ی آن شروع کنید تا بتوانید روی اجزای تشکیل‌دهنده‌اش تمرکز کنید. او مثال زمانی را می‌زند که از خودش پرسید: «چرا من در بعضی مکان‌ها عکس‌های بهتری می‌گیرم؟». مشخص شد که پالت رنگی آن مکان‌ها دارای ویژگی‌هایی بوده که برای‌اش جذابیت بیش‌تری داشته‌اند. با شروع کردن از محصول پایانی (عکس‌هایی که او گرفته بود و دوست داشت)، کاست توانست روند کار را سر و ته کند و کیفیت‌هایی- در این‌جا رنگ- را که در آن آثار باعث موفقیت‌شان شده بود شناسایی کند. او سپس توانست با تمرکز بر روابط رنگ‌ها برای پروژه‌ای شخصی الهام بگیرد. این برای او شاخص‌هایی را تثبیت کرد که آن‌ها را برای دوره‌ای تعمداً در کارش اعمال کرد، روی روابط رنگ‌ها متمرکز شد، که در نهایت منجر به شکل‌گیری بدنه‌ای مستقل از آثار او شد.

۳- شاخص‌هایی تعیین کنید.

تعیین شاخص‌ها کمک می‌کند که حدود و اندازه‌ی فعالیت خلاقانه‌تان را بسنجید و در رفع چیزی که کاست به آن «وحشت از پروژه» می‌گوید کارآمد است. حتا اگر تنها شاخصی که تعیین می‌کنید مهلت اتمام پروژه باشد، این کمک می‌کند که بیش‌تر تمرکز و احساس مسئولیت در قبال آن داشته باشید که این ما را به نکته‌ی بعدی هدایت می‌کند.

۴- به دوستی بگویید.

کاست می‌گوید که صحبت کردن راجع به اهداف و مهلت اتمام کارتان با دوستان، همکاران و دیگر افراد در زندگی روزمره‌تان می‌تواند به ثبات‌قدم شما کمک کند، چون آنها گه‌گاهی سراغ پروژه‌تان را خواهند گرفت و این در شما احساس مسئولیت ایجاد می‌کند. برای بسیاری از ما صرف احساس مسئولیت می‌تواند در پای کار ماندن به شدت سودمند باشد.

۵- سیر پیشرفت‌تان را بسنجید.

کاست، به عنوان عکاس، برای عکاسی از ادوبی لایت‌روم استفاده می‌کند و با رنگ‌گذاری و گروه‌بندیْ نمودِ بصری روند کارش را می‌سازد. او عکس‌های نهایی را در دسته‌هایی گروه‌بندی کرده و برای‌شان رنگ خاص تعیین می‌کند که بتواند با یک نگاه پیش‌روی کارش را مشاهده کند. مشخصاً به عنوان فیلم‌ساز، گروه‌های رنگ‌بندی‌شده در لایت‌روم احتمالاً شیوه‌ی مناسب شما نیست، اما یافتن معادل ایده‌ی مسیرسنجی پروژه‌های تکمیل‌شده و ناتمام، از طریق ارتباط بصری برای خودتان، می‌تواند بسیار کارآمد واقع شود و دیدن سریع همه‌ی کارهای تکمیل‌شده‌تان دل‌گرم‌کننده باشد.

۶- چند کار هم‌زمان انجام دهید.

کاست تشویق‌مان می‌کند که چند پروژه‌ی هم‌زمان داشته باشیم تا به طور مداوم مشغول به خلق بمانیم. ممکن است عوامل خارجی باعث شوند شما نتوانید روی پروژه‌ی خاصی فعلاً کار کنید، یا شما ممکن است حین انجام یک پروژه متوجه شوید که باید یک گام به عقب برگردید و روی پروژه‌ی کوچک‌تری کار کنید یا سطح‌تان را در مهارتی خاص ارتقا دهید که بتوانید به ادامه‌ی کار بازگردید. داشتن هم‌زمان چند پروژه‌ی باز به این معنی خواهد بود که شما روند به جلو را همواره خواهید داشت، حتا اگر مانعی سر راه یکی از آن‌ها قرار بگیرد.

۷- به خاطر داشته باشید که یادگیری پایانی ندارد.

این توصیه برای هر مدیوم خلاقه‌ای مناسب است. یادگیری باید تلاشی مادام‌العمر باشد. تا وقتی که در حال پیشرفت هستیم، یادگیری پایان نمی‌یابد و برعکس. پس به خود یادآوری کنید مادامی که در حال تمرین و خلق هستید، کیفیت کارتان بالاتر می‌رود. از خودتان برای تلاشی که می‌کنید تشکر کنید.

جمع‌بندی

با این‌که یافتن زمان برای پروژه‌های شخصی و تمرینی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، به کار بستن تکنیک‌هایی مانند آن‌چه ذکر شد می‌تواند به حفظ خلاقیت، تمرکز و بازدهی ما کمک کند.

نویسنده: رندل اسولتو (Randall Esulto)

منبع: nofilmschool.com

ترجمه‌: کیانا نیکلایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه