en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - مقاله و گفت گو - واکنش «۲۴ فریم» به یک حرکت غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی که این بار در جشنواره نهال تکرار شد: اکران فیلم‌های حاضر در جشنواره، بدون اجازه صاحبان آثار و قبل از نمایش عمومی، برای افراد و یا رسانه‌ها

۲۴ فریم: امروز سایت «فیدان» مطلبی را منتشر کرده با عنوان «پیشنهادهای تحریریه فیدان برای نهال شانزدهم» و در ادامه نام هفت فیلم را آورده است. هر رسانه‌ای می‌تواند پیشنهادها و انتخاب‌های خودش را از فیلم‌های حاضر در یک جشنواره داشته باشد، اما نه قبل از شروع نمایش عمومی فیلم‌ها! پس از انتشار این لیست، فیلمسازهای مختلفی با ما تماس گرفته‌اند و از این‌که فیلم‌های‌شان بدون اجازه و قبل از شروع رسمی جشنواره در اختیار یک رسانه خاص قرار گرفته شکایت کردند. این اتفاق غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی که با نادیده گرفتن حقوق صاحبان آثار همراه است، در سال‌های گذشته نیز در مورد جشنواره فیلم کوتاه تهران رخ داده بود. انتشار لیست فیلم‌های پیشنهادی فیدان بهانه‌ای شد تا این نکته را یادآوری کنیم که دبیرخانه جشنواره‌ها وظیفه دارند حافظ حقوق مولف آثار باشد و به هیچ عنوان این اجازه را ندارد که به صورت خصوصی فیلم‌ها را برای افراد و یا رسانه‌ها به نمایش بگذارد.

در جشنواره‌های مختلف از کوتاه بگیرید تا بلند، منتقدان همراه با دیگر مخاطبان و در طول برگزاری جشنواره فیلم‌ها را می‌بینند و در مورد آن‌ها اظهارنظر می‌کنند. فکرش را بکنید که یک سال رسانه‌های خبری قبل از شروع مثلا جشنواره کن همه فیلم‌ها را ببینند و سپس لیست فیلم‌های محبوب‌شان را منتشر کنند! رخداد مسخره‌ای که حتما با شکایت صاحبان آثار همراه خواهد شد. «۲۴ فریم» وظیفه خود می‌داند که نسبت به این عادت غلط واکنش نشان دهد. اتفاقی که انگار پس از چند بار تکرار شدن، دیگر عادی به نظر می‌رسد! در سال‌های گذشته نیز شاهد بوده‌ایم که فیلم‌های فرستاده شده به جشن خانه سینما و یا جشنواره فیلم کوتاه تهران، پیش و پس از جشنواره دست به دست می‌شوند و در جمع‌های خصوصی به نمایش در می‌آیند.

منتقدان نیز چه برای بولتن جشنواره بنویسند و چه برای رسانه‌شان و یا شبکه‌های اجتماعی، همراه با بقیه مخاطبان و همزمان با نمایش عمومی فیلم‌ها بعد از شروع رسمی جشنواره آثار را نگاه می‌کنند. مگر این که به درخواست و توسط صاحبان فیلم‌ها، برای آن‌ها نمایش خصوصی ترتیب داده شود. مثل اتفاقی که برای برخی از فیلم‌ها در جشنواره فجر رخ می‌دهد. قرار نیست برگزارکننده‌ها قبل از آغاز جشنواره همه فیلم‌ها را برای‌ منتقدان اکران کنند. این نقض آشکار حقوق صاحبان فیلم‌هاست. شاید برخی از فیلمسازان علاقه نداشته باشند که فیلم‌های‌شان خارج از نمایش عمومی در اختیار یک رسانه و یا افراد مختلف قرار بگیرد. چنین اتفاقی در کشورهای مثلا اروپایی می‌تواند شکایت از جشنواره و رسانه مربوط را به همراه داشته باشد.

دبیرخانه نهال شانزدهم تا این‌جا کارنامه قابل قبولی داشته و تلاش‌های تیم برگزاری جشنواره شایسته تحسین است. اما ما وظیفه رسانه‌ای خود می‌دانیم که در این مورد خاص تذکری جدی را به آن‌ها منتقل کنیم تا دوباره شاهد چنین اتفاق‌هایی نباشیم. جشنواره‌های بین‌المللی حتی برای نمایش تریلر یک فیلم نیز با صاحبان فیلم‌ها هماهنگ می‌کنند. هیچ جشنواره‌ای حق ندارد خارج از نمایش رسمی، فیلمی را برای یک یا چند نفر و یا در مکانی جز محل نمایش فیلم‌ها، اکران کند. این یک اصل بدیهی است که متاسفانه هم در جشنواره فیلم کوتاه تهران و هم در جشنواره نهال رعایت نمی‌شود. هیچکس با نقد مخالف نیست، مسئله این است که فیلم‌ها بدون اجازه کارگردان و تهیه‌کننده خارج از چارچوب جشنواره به نمایش درآمده‌اند.

دبیرخانه جشنواره حتی برای نویسندگان مجله‌ی جشنواره نیز بدون اجازه‌ی صاحبین آثار حق نمایش خصوصی فیلم‌ها را ندارد، چه برسد به رسانه‌ای که نقشی نیز در برگزاری جشنواره ندارد. این رفتارهای دورهمی و غیرحرفه‌ای می‌تواند به اعتبار جشنواره مهم و دوست‌داشتنی نهال ضربه بزند. جشنواره‌ای که محل نمایش طیف‌های گسترده‌ای از فیلم‌هاست و بیش از هر جشنواره‌ دیگری در کشورمان، به استعدادهای فیلمسازان بها می‌دهد و به سلایق مختلف احترام می‌گذارد.

چند ماه پیش نیز فردی که با عنوان منتقد فعالیت می‌کند، حدود بیست فیلم کوتاه مطرح را در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد. جالب این‌جاست که او پس از واکنش کارگردان‌ها، ادعا کرد که این فیلم‌ها در آرشیوهای خصوصی بسیاری وجود دارند و دست به دست می‌شوند! جشنواره‌ها باید با جدی گرفتن حفاظت از حقوق فیلمسازان کوتاه، امکان رقم خوردن چنین اتفاقاتی را کاهش دهند. متاسفانه نادیده گرفتن الفبای ساده حقوق مولف منجر به این شده که عده‌ای حتی متوجه عملکرد خلاف‌شان نباشند. امیدواریم از این به بعد، بدعت غلط و خطرناک نمایش فیلم‌ها خارج از اکران رسمی جشنواره‌ها دیگر تکرار نشود.

واکنش «۲۴ فریم» به یک حرکت غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی که این بار در جشنواره نهال تکرار شد: اکران فیلم‌های حاضر در جشنواره، بدون اجازه صاحبان آثار و قبل از نمایش عمومی، برای افراد و یا رسانه‌ها

 1. سروش صدر گفت:

  باورکردنی نیست این حجم از وقاحت. من مطمئنم با سواستفاده از ناآگاهی دبیرخانه نهال این اتفاق زشت افتاده، باعث تاسف هست که یک مجموعه به این حد از … میرسه… وقتی خودمون به خودمون احترام نمی‌ذاریم.

 2. زهره ر. گفت:

  متاسفانه هیچکس تو این مملکت هیچی راجع به حق مولف نمی‌دونه، قشنگ بابت همچین اتفاقی میشه از جشنواره شکایت کرد. واقعا خنده دار هست، فک کنید کل فیلم‌های مسابقه ی فجر رو بریزن روی فلش بدن دست یه سایت سینمای که به بهانه‌ی مطلب نوشتن همه‌ی فیلم‌ها رو ببینن :)))
  ای جهان سوم…

 3. anti mafia گفت:

  چرا ناراحتین؟؟ همین که … فیلمهارو روی یوتیوب نذاشته باید زنگ بزنین از دبیر جشنواره تشکر کنین…

 4. سهیل گفت:

  حیف نهال که تنش به یه جایی مثل اون سایت … بخوره…

 5. ناشناس گفت:

  خیلی دردناک هست… این بنده خدا رو از در می‌ندازن بیرون از پنجره میاد تو، چند وقت پیش بابت همین کاراش جلوی فیلم دست به دست کردنش رو توی جشن خانه سینما گرفتن، حالا اومد از یه سری دانشجو سواستفاده کرده… بعد من خودم فیلمسازم… حتا جرات ندارم اسممو بنویسم برای اینکه اینا بعدا انتقام نگیرن…

 6. فرید گفت:

  تو رو خدا تو این دانشکده لعنتی سینما تئاتر به جای این همه واحد چرت، دو واحد حق کپی‌رایت به دانشجوها تدریس کنین، اصن در حد اختیاری… ولی خواهشا اینکار رو بکنین… واقعا آدم ناراحت میشه این چیزا رو میخونه…

 7. Zahra گفت:

  خوب این دوستان که فیلم‌ها رو ندزدین که! خود جشنواره دو دستی فیلم‌ها رو تقدیمشون کرده… چرا به جشنواره اعتراض نمی‌کنین؟

 8. زانیار گفت:

  پاشید بیاید ببینید که چجوری در جشن فیلم‌ها دست به دست میشه!

 9. کیومرث گفت:

  جشنواره مسئول مستقیم این اتفاق هست، ولی این اتفاق در حجم وسیع تری در جشنواره های دیگر ایران هم اتفاق می‌افتد، گاهی حتی فیلمسازها بدون حساسیتی بطور غیرقانونی و مخفیانه به تماشای فیلم همکارانشون می‌نشینند، باید این فرهنگ عوض بشه. جشنواره نهال میتونه به عنوان پیشگام وارد این قضیه بشه و سواد حق مولف رو احیا بکنه.

 10. ساسان سعدی گفت:

  به نظرم وقتی فیلمساز‌های کوتاه انقد بی تفاوت هستند به دست به دست شدن فیلم هاشون، این قضیه هم به طور طبیعی رخ میده. کجای سینمای بلند دیدین اینطوری فیلم‌های‌ کوتاه بچرخن؟
  واقعا راه حلی برای این ماجرا نیست؟

 11. یک منتقد گفت:

  آقا فلش می‌یارم فیلمارو برام کپی پیست کنید.

 12. روزبه گفت:

  شانس آوردین ستاره ندادن حالا، اینا عشق اینن که قبل اکران‌های عمومی لیستشون رو با ستاره کار کنن.

 13. reza s گفت:

  اینطور که من از بچه‌های نهال شنیدم فیدان بدون اجازه جشنواره اینطوری لیست چاپ کرده، تنها قرار بوده در تهیه بولتن با نهال همکاری کنند و به بهانه‌ی بولتن فیلم‌ها رو از دبیرخونه گرفتن .

 14. محمدرضا گفت:

  ۲۴ فریم عزیز شما راهکاری برای این ماجرا دارید؟ چطور میشه جلوی این دست به دست شدن حاصل زحمات یه سری فیلمساز بر روی فلش مموری رو گرفت؟
  ——————————————————————————-
  ۲۴ فریم: دبیرخانه جشنواره‌ها باید رعایت کنند و فیلم‌ها را در اختیار کسی قرار ندهند.

 15. سحر گفت:

  هیچ حساسیتی بر روی آثار کوتاه وجود نداره، شما هیچ‌وقت در سینمای بلند نمی‌بینید فیلم ها اینطوری روی فلش و هارد به طور فله‌ای جا به جا بشوند. کار فیدان واقعا زشت و غیرقابل باور هست ولی توجه کنید که خود جشنواره نهال این فیلم ها رو بدون اجازه فیلمسازها در اختیار فیدان قرار داده، ۲۴ به خاطر علاقه‌ای که به نهال داره روی این موضوع کمتر مانور میده، در صورتی که مقصر اصلی این ماجرا خود جشنوارس.

  • ناشناس گفت:

   دقیقا.جشنواره فیلمهارو در اختیارشون گذاشته حالا خودشو کشیده کنار..خودم دیگه به جشنواره های دانشجویی که خود دانشجوها در برگذاریش نقش دارن اطمینان نمیکنم چون این جشنوارها اعلب به علت بی تجربگی تیم برگزار کننده و ایدهایی که میدن گند میزنن به کار فیلمسازها.مثلا این جشنواره بین المللی هست.

 16. مهناز گفت:

  سلام.من هم در این جشنواره شرکت کردم اول که لیست پیشنهادی رو قبل از اکران فیلمها دیدم جاخوردم چون به نوعی خط دهی و جهت دهی است برای جشنواره ای که فیلمها در بخش مسابقه قراره داوری بشن و نوعی دلسردی برای بقیه فیلمسازهای شرکت کننده بوجود میاره.مسله دوم نوع نقد کردن کارهاست که بسیار غیر حرفه ای و غیر اصولیست.خواهش میکنم یکی از فایلهای صوتی نقد رو گوش بدید .حتتتمن اینکارو بکنید.با سپاس

  • ناشناس گفت:

   به نظر من هم نقدهای صوتی بسیار غیر حرفه اند و گاهی متر و معیارهای بسیار عجیبی توش مطرح میشه که کاملاً اعتبارشو زیر سوال میبره

   • رضا گفت:

    آخه وقتی می‌خواین یه چیزی رو رد کنین اولا باید با هویت خودتون بیاین وسط دوما معلوم باشه قبلا چیکار کردی و عیارت کارت چی بوده که بر اساس اون معیار حرفت رو بتونیم بفهمیم. من قبل همین فایل‌های صوتی فکر می کردم این علی پناه آدم …. ولی وقتی حرفهاش رو شنیدم و احاطش به موضوع رو فهمیدم الان حتی اگر نظرش در مورد یه فیلم یا موضوع رو قبول نداشته باشم نمیتونم بگم یاره پرته از ماجرا. اتفاقا موضوع فیلم کوتاه خیلی براش جدیه و از همه ماها خیلی بیشتر فیلم کوتاه دیده و خونده در موردش. من یه سرچی کردم در موردش خیلی وقته داره در مورد فیلم کوتاه می نویسه و همین فیدانی که راه انداخته باعث تغییر خیلی چیزا شده. مثلا با نظرش در مورد نیل آرمسترانگ مخالفم ولی یاره آدم جدی ایه بابا.

 17. مهر گفت:

  سایت فیدان هم جوابیه ای در این خصوص داده که من توصیه میکنم همه دوستان اون رو بخونند و حرف های فیدان رو هم بشنوند. در خصوص مسئله ای که پیش اومده به نظر من دبیرخانه جشنواره نهال مسئول قضیه هست که حافظ منافع فیلمسازها ست که باید با ساز و کار حرفه ای تری نسبت به نمایش فیلم ها و اخذ نظرات منتقدین، برای تغذیه بولتن جشنواره اقدام می کرد.
  البته از سایت فیدان هم انتظار میرفت قبل و در حین برگزاری جشنواره، کلیه نقد ها و نظرات خود را از مجرای دبیرخانه جشنواره مطرح کند و به طور مستقل چیزی نشر ندهد که در مورد فهرست فیلم های توصیه شده این اتفاق نیفتاد.

 18. ابراهیم گفت:

  دقیقا ۴ سال هست که فیدان در اقدامی خلاف قانون فیلمهای جشن خانه سینما و جشنواره کوتاه تهران رو در اختیار داره و لیست پیشنهادی منتشر می کنه و جدول ستارگان رو بیرون می ده .

  وا حیرت ها

 19. احمد گفت:

  ببخشید من یکم گیج شدم. جشنواره که فیلم‌های ماها رو نمی‌پذیره و همش رفیق بازیه. ولی از این بگذریم موقعی که فیلمم رو ثبت نام می کردم تو جشنواره قشنگ یادمه یه گزینه داشت که دبیرخانه می‌تونه فیلم‌ها رو با اهداف فرهنگی و آموزشی خارج از زمان برگزاری جشنواره به هر کسی که لازم دونست نشون بده. الان بعد این همه داستانی که درست کردین برای یه سایت دیگه چرا دبیرخونه جشنواره در این مورد چیزی نمیگه؟ البته خودتون هم یه پاتون قشنگ تو جشنوارست بعید می‌دونم بیخبر باشین از این ماجرا. به جای این بیانیه دادن‌ها بهتر نبود از اول خودتون نقد مینوشتین و لیست میدادین اگه اینقدر دلتون میخواد؟ احتمالا یه جای کار از دستتون دررفته و دیدین دیرشده الان این بساط رو راه انداختین. به حاش دوتا مطلب بذارین به دردمون بخوره. شما ناراختین فیدان چرا فلان جشنواره و بهمان جشنواره رو پوشش میده. این نهال که رسما مال شماست رو چرا دادین دستش؟ کارتون خیلی جوکه به خدا. راستش رو بگین دیگه. به جای رقابت حسادت می‌کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه