en
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: راه‌حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: چگونه یک لرزش‌گیر دست‌ساز (DIY) برای گوشی‌های هوشمند بسازیم؟

۲۴ فریم – سرویس آموزش: این روزها دوربین‌های گوشی‌های هوشمند به حدی پیشرفت کرده‌اند که می‌توانند از برخی جنبه‌ها رقیبانی برای دوربین‌های حرفه‌ای فیلم‌برداری به شمار بروند. شاهد این گفته فیلم‌های‌ بلند و کوتاهی هستند که در سال‌های اخیر فقط با یک گوشی هوشمند ساخته شده‌اند. مسلم است که هر چه تجهیزات کار ساخت فیلم ارزان‌تر، در دسترس‌تر و کوچک‌تر باشند، کار ساخت فیلم‌ نیز ساده‌تر خواهد شد. ولی این ابزارها ممکن است همان‌قدر که هزینه‌ها را کاهش می‌دهند، از کارآیی و کیفیت مطلوب بکاهند. یکی از مشکلاتی که در استفاده از دوربین گوشی‌های هوشمند برای فیلم‌برداری وجود دارد لرزش‌هایی است که مانع از رسیدن به تصاویری مناسب می‌شوند. خب، منطقی‌ست وقتی ابزار ضبط تصویرمان را از جنس DIY انتخاب می‌کنیم، برای حل مشکلات این‌چنینی نیز به دنبال راه‌کارهایی از همین دست باشیم. در ویدئوی این پست، به روشی ساده و خلاقانه اشاره شده که با آن می‌توانید با استفاده از تنها سه وسیله‌ی ساده‌ی خانگی یک لرزش‌گیر DIY برای گوشی هوشمندتان بسازید.

برای ساختن این لرزش‌گیر دست‌ساز (DIY) برای گوشی‌های هوشمند، تنها به سه وسیله‌ی خانگی نیاز دارید.

اگر چیزهایی از این قبیل اطراف‌تان پیدا می‌شوند، شما هم می‌توانید یک لرزش‌گیر دست‌ساز کارآمد برای گوشی هوشمندتان بسازید.

لرزش‌گیرهای گوشی هوشمند، حداقل به عنوان ابزارهای فیلم‌سازی، از گران‌ترین ابزارها به شمار نمی‌روند. با این حال، اگر شما توان‌اش را ندارید که برای خرید یکی از آن‌ها در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار پیاده شوید (یا به عبارت ساده‌تر نمی‌خواهید هم که این کار را بکنید)، تیم COOPH (Cooperative of photography) به یک ایده‌ی جایگزین DIY ناب دست پیدا کرده است. در این ویدئوی آموزشی، شما یاد خواهید گرفت که چگونه فقط با استفاده از این سه وسیله یک لرزش‌گیر دست‌ساز گوشی هوشمند برای خودتان دست و پا کنید: یک چکش، یک پیچ‌گوشتی، و چند عدد کش لاستیکی.

این ابزار DIY ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود نظر مرا جلب کند.

این لرزش‌گیر DIY گوشی هوشمند به راحتی ساخته می‌شود.

این ابزار برای کسانی مناسب است که چندان در کار با اره‌ی نواری یا لحیم مهارت ندارند. ساخت آن نیاز به هیچ نوع سخت‌افزار، سوراخ‌کاری، کار بار اره یا سیم‌کشی ندارد، که بدین معنی است که حتا نابلدترین افراد در کارهای دستی نیز می‌توانند یکی از آن‌ها را بسازند.

این‌ها تمام مواردی هستند که شما به آن ها نیاز دارید:

  • یک چکش
  • یک پیچ‌گوشتی
  • دو عدد کش لاستیکی

تمام آن‌چه که باید انجام دهید این است که یکی از کش‌های لاستیکی را دور قسمت پایین دسته‌ی چکش بپیچانید، سپس پیچ‌گوشتی را از میان کش‌های لاستیکی عبور بدهید، و بعد پیچ‌گوشتی را بپیچانید تا کمی محکم‌تر بشود. سپس از کش لاستیکی دوم برای چسباندن گوشی‌تان به قسمت بالای دسته‌ی چکش استفاده کنید. تمام.

یک لرزش‌گیر DIY گوشی هوشمند با «ویژگی‌های به‌خصوص»

ابزارهای دست‌ساز DIY اصولاً عالی‌اند، چرا ‌که اغلب ارزان‌تر از آن چیزی هستند که شما در بازار با آن مواجه خواهید شد. اما گاهی به همان اندازه که دسترسی‌شان ساده‌تر می‌شود، از کاربردی بودن‌شان کاسته می‌شود. به عبارت دیگر، آن‌ها اغلب تنها یک کار پایه‌ای را انجام می‌دهند. با این حال، این لرزش‌گیر DIY گوشی هوشمند، به نظر من، «ویژگی‌های به‌خصوصی» را داراست.

این ابزار به شما این توانایی را می‌دهد که در دو حالت فیلم‌برداری کنید: یکی در حالت استاندارد و دیگری در وضعیتی آویزان شده. با این ابزار، می‌توانید برای چند دقیقه در ارتفاع سطح چشم (eye-level) یا در نمایی رو به پایین (های انگل) فیلم‌برداری کنید و سپس ابزارتان را وارونه کرده و فقط با ثابت نگه داشتن پیچ‌گوشتی و چرخاندن چکش کمی هم نماهای رو به بالا (لو انگل) بگیرید.

حتماً قبول دارید که ایده‌ی جذابی است- یک چکش، یک پیچ‌گوشتی و تعدادی کش لاستیکی که یک لرزش‌گیر گوشی هوشمند با دو موقعیت متفاوت برای فیلم‌برداری ایجاد می‌کنند.

این مورد بدون تردید یکی از ابزارهای DIY است که، حتا اگر خیلی هم طرفدار چنین محصولاتی نباشید، به امتحان کردن‌اش می‌ارزد. ساخت‌اش آسان و بدون هزینه است (چرا که وسیله‌های مورد نیازش دور و بر همه پیدا می‌شوند) و احتمال آن هست که حداقل یک بار هم که شده به کمک‌تان بیاید.

درود فراوان بر شماهایی که آن بیرون دارید با استفاده از وسایل و ابزارهای معمولی دور و برتان تجهیزات DIY فیلم‌سازی می‌سازید. شماها در دوران پس از آخرالزمان صنعت فیلم‌سازی، در حکم توانگران این عرصه خواهید بود و من اولین کسی خواهم بود که در صف می‌ایستم تا با درِ نوشابه‌های‌ام ابزارهای شما را بخرم.

این ویدئو را با ترجمه و زیرنویس اختصاصی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ببینیم.

نویسنده: وی. رنه (V Renée)

منبع: nofilmschool.com

ترجمه‌ی متن و ویدئو، زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه