en
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - یادداشت دبیر بخش آموزش ۲۴ فریم: اضافه شدن ویدیو – مقاله‌ها به برنامه کاری بخش آموزش

۲۴ فریم – امیررضا قانعی محمدی: از آغاز به فعالیت پایگاه خبری تحلیلی ۲۴ فریم چند ماهیست که میگذرد. در این مدت کوشیدیم به عنوان بخش آموزش این پایگاه، با برنامه ای مدون به ارائه مطالب آموزشی مفیدی در زمینه های مختلف فیلمسازی و سینما با تاکید بر جنبه های نظری و کاربردی بپردازیم. بازخوردهای دلگرم کننده ای که از مخاطبان محترم و هنردوست وبسایت و کانال در طی این مدت دریافت کرده ایم، ما را هر روز در ادامه هر چه قوی تر مسیری که آغاز کرده ایم، مصمم تر کرده است و امید داریم بتوانیم با ادامه این مسیر به سهم خود نقشی در اعتلای هنر سینما و فیلم کوتاه در کشورمان داشته باشیم.

یکی از اهدافی که در برنامه کاری بخش آموزشی ۲۴ فریم همواره مورد تاکید بوده است، حرکت به سمت ارائه فیلم- مقاله هایی در راستای اهداف آموزشی سایت است. فیلم- مقاله را می توان گونه ای کار پژوهشی ولی در قالب مقاله و البته به صورت سمعی و بصری دانست. در واقع سازنده فیلم- مقاله به نوعی همچون پژوهش گر مقاله نویسی است که روی مطلب و موضوعی خاص تمرکز می کند و با استفاده از امکانات سینما آن را به مخاطب ارائه می دهد. همچنین از المان ها و تمهیدات قالب مستند از جمله نریشن، مواد (تصاویر و موسیقی آرشیوی، مصاحبه و …) نیز در این فیلم ها استفاده می شود. در فیلم- مقاله ها فرم هایی چون مقوله ای و خطابه ای و یا حتی تداعی گر می توانند اهمیت یابند، چون معمولاً در آن ها موضوع با ایده ای خاص آغاز و سپس با ارائه اطلاعاتی سعی می شود درباره صحت موضوع مورد اشاره بحث گردد. همچنین گاهاً از گونه ای دسته بندی برای ارائه مطالب استفاده می شود تا دیدگاه سازنده و یا صاحب فکر به مخاطب انتقال یابد.

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که در عصر تصویر زندگی می کنیم؛ عصری که شاید در آن دیدن و خوب دیدن بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. از این رو به نظر می رسد، با عنایت به مقدمه ای که ذکر شد، ارائه مطالب آموزشی به شکل ویدیوها و فیلم- مقاله ها شکلی حتا مفیدتر و آموزنده تر داشته باشد. در همین راستا، تیم سرویس آموزش ۲۴ فریم از ابتدا در تلاش بوده است تا با گردآوری فیلم- مقاله های مفید و متنوع به زبان اصلی، اقدام به ترجمه و زیرنویس آن ها نماید، که تا به این لحظه تعدادی از پست های روزهای متنوع کاری این بخش از چنین ویدیوهایی بوده است.

از این رو در راستای گسترش فعالیت های بخش آموزش ۲۴ فریم در زمینه ارائه مطالب آموزشی کاربردی از طریق ویدیوهای آموزشی، برنامه ریزی هایی صورت گرفته است و زین پس تلاش خواهد شد که مجموعه ای از فیلم- مقاله ها از منابع به روز و با کیفیت عالی انتخاب، ترجمه و زیرنویس شده و بر روی وبسایت و کانال ۲۴ فریم انتشار یابد. تلاش ما در انتخاب این مواد آموزشی به نحوی خواهد بود تا بتوانیم بر جنبه هایی چون کاربردی بودن، جذابیت و تنوع موضوعات مطرح شده تاکید داشته باشیم. شایان ذکر است که این گروه همواره از نظرات ارزشمند مخاطبان گرامی و پیشنهادات در راستای بهبود این روند به گرمی استقبال می کند.

گروه سرویس آموزش مجموعه ۲۴ فریم ضمن تبریک فرا رسیدن سال جدید، آرزومند توفیق تمام علاقه مندان و فیلمسازان جوان کشور و اعتلای هر چه بیشتر فیلمسازی کشورمان در جهان است و امید دارد این روند جدید اتخاد شده منجر به نتایجی پربار و تولید محتوایی آموزنده برای مخاطبان عزیز گردد.

امیررضا قانعی محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه